Kampania produktowa alternatywą dla tradycyjnej reklamy

Aktywność zakupowa konsumentów stale ewoluuje, przybierając coraz to nowsze formy. Sprzyjają temu kolejne udogodnienia serwowane użytkownikom przez zespół Google. Są one również przedmiotem zainteresowania osób prowadzących sklepy internetowe, bowiem dają im do rąk szereg przydatnych narzędzi.

Artykuł powstał we współpracą z firmą AdWords Group

Warto dowiedzieć się o zaletach, jakie daje kampania produktowa Google. Pozwala ona na wyświetlanie w formie graficznej konkretnych artykułów, będących odpowiedzią na zapytanie użytkownika. W praktyce może to przypominać oglądanie specjalnie przygotowanej witryny sklepowej z wieloma różnymi produktami, stale zmieniającej się w zależności od oczekiwań.

Co zyskam dzięki takiej kampanii?

Większość ludzi jest wzrokowcami, co sprzyja wzrostowi zainteresowania, jeżeli produkt jest wyświetlony w formie graficznej. Dzięki obecnej pod zdjęciem cenie, każdy z użytkowników może dokonać szybkiej selekcji pod względem zakładanej kwoty na zakupy. Kliknięcie w odnośnik prowadzący do artykułu, o którym wiadomo jak wygląda i ile kosztuje, prowadzi w prosty sposób do zakupu. Przeciętny użytkownik jest już w tym momencie o krok od złożenia zamówienia.

Niezaprzeczalną zaletą, którą daje kampania produktowa, jest możliwość wyodrębnienia poszczególnych grup towarów. Każdy, kto prowadzi sklep internetowy, zna sytuację, w której zależy mu bardzo na sprzedaży konkretnej kategorii asortymentu, ale ma problemy z uzyskaniem satysfakcjonujących efektów. Tego typu kampania daje możliwość ustalania osobnych stawek CPC dla konkretnych grup produktów lub nawet wykluczania ich reklamy.

Żeby uzyskać jak najlepsze efekty, po każdej zmianie asortymentu należy zadbać o niezwłoczną jego aktualizację w Google Merchant Center. Można ustawić automatyczne aktualizowanie według harmonogramu. Jest to ważne, ponieważ stąd właśnie pochodzą wszelkie dane, które zostaną użyte jako informacje w reklamie. Kładzie się nacisk na to, by były one aktualne i spełniały standardy jakości.

Dzięki aktualnym danym dotyczącym np. dostępności danego towaru, klient unika klikania w szereg reklam tylko po to, by dowiedzieć się że wszystkie egzemplarze zostały wyprzedane. W Google Merchant Center można ustawić również specjalne promocje oraz precyzyjnie określić okres ich obowiązywania. Sprzyja to składaniu zamówień przez osoby działające wg strategii smart shoppingu, które oczekują na wszelkie promocje.

Jak mogę analizować skutki prowadzonej kampanii?

Innym atutem kampanii produktowych jest dostarczanie bardzo szczegółowych danych na temat ich efektów. Można (w podziale na grupy) obserwować liczbę kliknięć, wyświetleń, współczynnik CTR, koszt za kliknięcie i łączny koszt. Tego typu raporty są niezwykle mocnym narzędziem do analiz. Dostępna jest również możliwość śledzenia, które z produktów są najbardziej popularne, co pozwala optymalnie dobierać poszczególne stawki za kliknięcie.

W Google Analytics da się również badać parametry jakościowe odwiedzin z kampanii produktowych. Można dowiedzieć się m.in. o tym, ilu pojawiło się nowych użytkowników, jaki jest współczynnik odrzuceń czy ile dokonano transakcji i jakie przyniosły one przychód (ta opcja wymaga konfiguracji modułu e-commerce w sklepie).

W ramach Google AdWords istnieje również możliwość sprawdzenia, jak wyglądają dane konkurentów, którzy promują podobne produkty. Można dzięki temu na bieżąco np. modyfikować stawki CPC bądź aktualizować zdjęcia i tytuły produktów.

Możliwe jest również sprawdzenie, jaki jest udział w wyświetleniach w danej grupie, co również daje możliwość manipulowania stawką w taki sposób, by zachować konkurencyjność bądź zintensyfikować swoje działania.

Jak działa remarketing statyczny Google?

Jest to narzędzie pozwalające na wyświetlanie reklam graficznych lub tekstowych na stronach połączonych z siecią reklamową Google. Odnoszą się one do witryn, z których ofertą użytkownik się zapoznawał. Ze względu na to, że proces zakupowy bywa niejednokrotnie złożony, a wiele osób potrzebuje czasu by „dojrzeć” do dokonania zamówienia, remarketing może odnieść niespodziewanie dobre efekty. W subtelny sposób przypomina ona użytkownikom o ich, tymczasowo niezrealizowanych, planach i zamierzeniach związanych z zakupami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com