Kaloryfery, grzejniki, kanały

Kaloryfery, grzejniki i kanały są niezbędnymi elementami instalacji grzewczej, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W profesjonalnych sklepach internetowych (np. https://www.artykulygrzewcze.com/) można znaleźć bardzo wiele ciekawych modeli, w tym grzejniki płytowe, drabinkowe i dekoracyjne. To właśnie szeroki i różnorodny wybór sprawia, że wiele osób nie ma zielonego pojęcia na które modele warto postawić.

Co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że poszczególne kaloryfery różnią się między sobą przede wszystkim sposobem przekazywania ciepła do mieszkania. Oddawanie ciepła może odbywać się nie tylko poprzez konwekcję, ale również poprzez promieniowanie. Jeżeli chodzi o grzejniki konwekcyjne, to ogrzewają one przepływające przez nie powietrze, które automatycznie rozchodzi się po całym mieszkaniu. To właśnie w ten prosty sposób, można podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Mechanizm działania grzejników konwekcyjnych najprościej rzecz mówiąc opiera się po prostu na ruchu powietrza. Konwekcja to nic innego jak przekazywanie ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzejników?

Największym zainteresowaniem cieszą się grzejniki członowe, które zbudowane są z pojedynczych członów połączonych ze sobą. Warto wspomnieć o tym, że kaloryfery tego typu przekazują ciepło w 90% poprzez konwekcję i w 10% poprzez promieniowanie. Jeżeli chodzi o grzejniki płytowe (panelowe), to produkuje je się z perforowanych pionowo płyt ze stali. W środku grzejników umieszczone są specjalne blachy konwekcyjne, które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Większość renomowanych producentów oferuje płytowe grzejniki pokojowe, które składają się z jednej, dwóch albo trzech płyt. Modele te w 35% przekazują ciepło poprzez promieniowanie. Opisując najpopularniejsze rodzaje kaloryferów warto wspomnieć również o modelach konwektorowych, które najczęściej zbudowane są z miedzianych rur z nasuniętymi na nie specjalnymi blachami aluminiowymi. Kaloryfery tego typu niemal w 100% oddają ciepło poprzez konwekcję.

Moda na grzejniki dekoracyjne

W dzisiejszych czasach grzejniki pełnią nie tylko funkcje użytkowe i praktyczne, ale również dekoracyjne. Między innymi dlatego też w ostatnim czasie jest duży boom na grzejniki dekoracyjne. Jeszcze kilka lat temu grzejniki dekoracyjne montowane były jedynie w łazienkach. Obecnie coraz częściej można je spotkać również w przedpokoju albo stylowym salonie. Grzejniki ozdobne charakteryzują się nie tylko ciekawą kolorystyką, ale również fantastycznymi kształtami, które są w stanie odmienić oblicze nawet najbardziej ponurych pomieszczeń.

Sposób montażu ma znaczenie

Grzejniki pokojowe jak powszechnie wiadomo można zamontować na kilka różnych sposobów. W chwili obecnej najczęściej można spotkać grzejniki pokojowe z podłączeniem bocznym. Modele z podłączeniem bocznym zazwyczaj mają 4 specjalne króćce przyłączeniowe, które są rozmieszczone w poszczególnych narożnikach. Dwa z nich wykorzystuje się bezpośrednio do połączenia kaloryfera do instalacji. W górny wkręcany jest odpowietrznik, a w dolny korek zaślepiający. Oprócz podłączenia bocznego, można wyróżnić również grzejniki z podłączeniem dolnym, które z kolei są wyposażone w specjalny zawór i wewnętrzny kanał, który odpowiada za doprowadzanie wody do górnej części konstrukcji. Grzejniki tego typu doskonale sprawdzą się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których rury poprowadzone są w podłodze albo ścianie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com