Jednoosobowa firma budowlana – pomysł na biznes w Niemczech

Osoby, które pracują w branży budowlanej i szukają korzystniejszych warunków finansowych, często decydują się na emigrację zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów. Coraz więcej z nich wybiera pracę na własny rachunek w ramach jednoosobowej firmy budowlanej w Niemczech zamiast klasycznego etatu, na co pozwala przynależność Polski do struktur Unii Europejskiej. Założenie własnej firmy, tzw. Gewerbe, daje bowiem rodzimym przedsiębiorcom możliwość współpracy z niemieckimi kontrahentami i swobodnego świadczenia usług budowlanych na terenie całych Niemiec. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto rozważyć ten pomysł!

Jednoosobowa firma budowlana w Niemczech – jak ją założyć?

Aby skutecznie zarejestrować jednoosobową firmę budowlaną w Niemczech, warto w pierwszym kroku ustalić, czy rodzaj planowanej działalności wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń na terenie tego kraju. Kolejnym istotnym aspektem okazuje się posiadanie stałego adresu siedziby firmy. Jeśli przedsiębiorca nie ma zameldowania w Niemczech, może w tym celu skorzystać z usługi użyczenia meldunku oferowanej przez profesjonalne biura zajmujące się obsługą firm. Adres siedziby na terenie Niemiec będzie wymagany przez tamtejsze urzędy w trakcie procedury rejestracji. Aby założyć Gewerbe budowlaną u naszych zachodnich sąsiadów, należy również złożyć stosowny wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów do niemieckiego urzędu do spraw gospodarczych (niem. Gewerbeamt).

Procedura rejestracji firmy budowlanej w Niemczech może powodować pewne obawy u osób, które nie mają doświadczenia w tym zakresie, nie dysponują zaawansowaną znajomością języka niemieckiego niezbędnego w kontaktach z tamtejszymi urzędami ani nie mają rozległej wiedzy na temat niemieckich przepisów. Wówczas warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy w profesjonalny i rzetelny sposób zajmą się całością formalności potrzebnych do pomyślnego zarejestrowania własnej działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Doświadczone biuro doradcze udzieli merytorycznego wsparcia zarówno w zakresie sporządzenia wniosku o rejestrację i skompletowania wymaganej dokumentacji, jak i w kwestii najkorzystniejszych ubezpieczeń.

Dlaczego warto rozważyć rejestrację jednoosobowej firmy budowlanej w Niemczech?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na założenie własnej firmy budowlanej na terenie Niemiec, chwalą to rozwiązanie przede wszystkim za przejrzyste przepisy prawne, wyższą kwotę wolną od podatku czy też niski próg podatkowy. Istotną kwestią dla osób prowadzących Gewerbe w Niemczech pozostaje również fakt, że w kraju tym składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są dobrowolne – przedsiębiorcy nie mają więc obowiązku korzystać z tych świadczeń. Warto jednak zaznaczyć, że opłacanie składek może przyczynić się w przyszłości do znacznie wyższej emerytury. Z tego powodu wielu właścicieli Gewerbe budowlanej mimo wszystko decyduje się na to rozwiązanie.

Gewerbe budowlana w Niemczech – kiedy potrzebujesz dodatkowych kwalifikacji?

Branża budowlana w Niemczech obwarowana jest licznymi, dość restrykcyjnymi regulacjami. Z tego powodu przedsiębiorcy świadczący niektóre usługi zobowiązani są do okazania stosownego zezwolenia, a także dokonania rejestracji w niemieckiej Izbie Rzemiosła. Formalna kwalifikacja dotyczy 43 ze 130 zawodów w niemieckim rzemiośle, np. betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, murarz-betoniarz, tynkarz czy zbrojarz. Pełną listę zawodów można znaleźć w Kodeksie Rzemiosła i Handlu (niem. Handwerksordnung).

Opłaty związane z prowadzeniem jednoosobowej firmy budowlanej w Niemczech

Wśród opłat obowiązkowych wynikających z prowadzenia jednoosobowej firmy budowlanej w Niemczech należy wskazać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Właściciele Gewerbe mają jednak dowolność w wyborze preferowanej formy ubezpieczenia. W Niemczech, podobnie jak w naszym kraju, obowiązuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne (niem. Private Krankenversicherung) oraz państwowe ubezpieczenie zdrowotne (niem. Gesetzliche Krankenkasse). Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej mają więc możliwość skorzystania z oferty zarówno państwowych, jak i prywatnych ubezpieczalni – Niemcy dysponują bardzo szeroką bazą takich placówek.

Czym jest doradztwo gospodarcze i restrukturyzacyjne?
Jak audyt SEO może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com