Jaki wybrać status prawny przy zakładaniu firmy, należy przemyśleć dość dokładnie. Najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zajmie to raptem jeden dzień. Jednak nie każdy taki status preferuje. Jeśli dany biznes chcą założyć dwie, lub więcej osób, można rozważyć tzw. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnic pomiędzy nimi jest wiele. Przede wszystkim, aby zarejestrować spółkę z o.o., trzeba udać się do notariusza oraz zadeklarować wkład finansowy, jakie osoby chcące mieć udziały w spółce, mogą w nią włożyć.
W Polskim prawie istnieje określona, minimalna kwota, która jest udziałem takiego stanu rzeczy. Jeśli jej nie będzie, notariusz nie zgodzi się takiej umowy sygnować własnym nazwiskiem. Kolejną rzeczą jeszcze w biurze notariusza, jest ustalenie kto będzie prezesem, zastępcą, a nawet prokurentem. Wszystkie te informacje są zazwyczaj zapisywane w akcie, w obecności notariusza. Różnice w tych statusach prawnych dotyczą także procentowo ilości odprowadzanych podatków oraz różnic w składkach ZUS. Gdyby ktoś chciał zainteresować się bliżej tematem, powinien poznać aktualne przepisy dotyczące zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Działalność gospodarcza może być bardzo dobrym pomysłem
Szczególnie, jeśli taką działalność zakłada jedna osoba. Na początku każdego biznesu należy liczyć się z pewnymi utrudnieniami, spowodowanymi nieznajomością prawa oraz ogólnych zasad obowiązujących w tym temacie. Jeśli ktoś robi to pierwszy raz, powinien wybrać jak najłatwiejszy sposób, aby nie popełniać ewentualnych błędów. Z czasem na pewno dojdzie do takiego stanu, iż założenie np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie dla niego niczym trudnym, ani kosztownym. Każdy interes wymaga wkładu finansowego, jednak jeśli chodzi o sprawy prawne, różnie to bywa, ponieważ nie ma identycznych inwestycji. Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z najmniejszymi kosztami, jakie można ponieść zgodnie z prawem. Dlatego na początku warto skorzystać z tego typu statusu.
Mamy działalność i co dalej?
Na początek warto znaleźć odpowiedni lokal. Często jakość tego lokalu, uwarunkowana jest ceną za czynsz. Nowa firma najczęściej już na samym początku tnie koszty. Z reguły lepiej zainwestować w ewentualny towar, narzędzia, czy reklamę, niż od razu wprowadzać się do super wygodnego lokalu. Trzeba wiedzieć, że prędzej czy później przeprowadzka do innego lokalu może spowodować różne komplikacje chyba że, znajdziemy odpowiednią firmę jak np. ta: https://www.przeprowadzki.bielsko24.eu, która zajmie się wszystkim profesjonalnie. Jeśli taka przeprowadzka jest niezbędna, zawsze lepiej zainteresować się profesjonalistami, niż korzystać z pokątnej pomocy przysłowiowego sąsiada. Dobra lokalizacja jest bardzo ważna szczególnie wtedy, gdy nasza główna działalność jej wymaga. Lepiej otworzyć np. sklep spożywczy w ruchliwym miejscu, niż na prowincji, gdzie tych klientów jest niewiele. Każdą lokalizację najlepiej dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy o przeprowadzce firmy.