Jeden adwokat, jeden rozwód – czy będzie konflikt interesów?

Często rozwodzące się pary, które uważają, że doszły do ​​porozumienia, chcą skorzystać z usług jednego prawnika, aby odpowiedzieć na pytania prawne, sporządzić dokumenty i sfinalizować rozwód w sądzie. Wielu obawia się, że jeśli każdy z nich ma prawnika, obaj prawnicy wywołają niepotrzebny konflikt lub będą za drogo. Czy więc para może mieć tylko jednego adwokata rozwodowego dla nich dwojga? Nie. Oto dlaczego nie i co mogą z tym zrobić.

Konflikt interesów prawnika zajmującego się rozwodem

Nawet jeśli małżonkowie zgadzają się we wszystkim w sprawie rozwodu i jest to „bezsporne”, gdy jeden z nich wnosi o rozwód, małżonkowie są prawnie uznawani za strony przeciwne w procesie sądowym. Z tego powodu reprezentowanie przez jednego prawnika obojga małżonków lub rodziców w sprawie rozwodowej lub o opiekę nad dzieckiem, bez względu na to, jak polubownie, stanowi naruszenie etyki i konflikt interesów. Istnieje kilka możliwości dla par, które chcą ograniczyć rolę prawników: skorzystanie z jednego neutralnego adwokata-mediatora, który pomoże obojgu małżonkom w mediacji; albo jeden może zatrudnić prawnika od rozwodów (podczas gdy drugi go nie ma).

Oboje małżonkowie prowadzą mediację rozwodową z neutralnym prawnikiem-mediatorem

Popularną opcją uzyskania przez oboje małżonków pomocy prawnej od prawnika rozwodowego jest mediacja. W mediacji rozwodowej adwokat rozwody kraków-mediator może etycznie wspierać obie strony, ponieważ mediator działa jako „neutralny”. Adwokat-mediator udziela każdemu małżonkowi informacji prawnych i może nawet dokonać analizy prawnej, ale mediator wyznacza granicę w udzielaniu porad prawnych. Oznacza to, że adwokat-mediator edukuje oboje małżonków na temat prawa i obowiązków, które mają zastosowanie w przypadku rozwodu, nie stając po żadnej ze stron.

Zadaniem adwokata mediatora jest pomoc małżonkom w identyfikowaniu problemów, zbieraniu informacji o majątku i długach, opracowywaniu opcji ugodowych oraz komunikowaniu i negocjowaniu rozwiązań, które działają zarówno dla nich, jak i dla ich rodziny. Ponieważ mediacja jest poufna, żaden z nich nie może wymagać od adwokata-mediatora zeznań w sądzie na temat przebiegu mediacji, z wyjątkiem bardzo ograniczonych okoliczności. Jeśli współmałżonek ma pytanie dotyczące określonej czynności prawnej, to wtedy może chcieć skonsultować się z zewnętrznym prawnikiem.

Gdy mediacja rozwodowa odbywa się wcześnie, koszt jest znacznie niższy niż postępowanie rozwodowe. Mediatorzy, których klienci nie są reprezentowani, zalecą, aby prawnicy zapoznali się z ich umowami przed podpisaniem prawnie wiążącego dokumentu ugodowego, ale zawsze od małżonka zależy, czy uważa, że ​​powinien to zrobić adwokat. Wczesna mediacja może być również skuteczna, gdy każdy z małżonków ma adwokata rozwodowego, ale ogólny koszt i poziom konfliktu są na ogół wyższe (zwłaszcza jeśli mediacja odbywa się tuż przed rozprawą, a nie na samym początku rozwodu).

Mediator może skierować strony do neutralnego pełnomocnika, który specjalizuje się w wyjaśnianiu decyzji, jakie należy podjąć przy podziale ich poszczególnych aktywów emerytalnych i sporządzaniu wszelkich potrzebnych dokumentów, które sędzia musi podpisać.

Polecamy:
Porównanie lokat – na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com