Jakość powietrza w biurach a współpraca między jednostkami w celu jej poprawy

Niniejszy przewodnik ma na celu pomóc osobom pracującym w budynkach biurowych dowiedzieć się więcej o czynnikach, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i problemach z komfortem oraz na temat roli osób zarządzających budynkiem i użytkowników w utrzymaniu dobrego środowiska wewnętrznego. Ponieważ dobra jakość powietrza w pomieszczeniach zależy od działań wszystkich pracowników budynku, współpraca pomiędzy kierownictwem budynku a pracownikami jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej i produktywnej przestrzeni roboczej.

Relacje i procedury między kierownictwem a pracownikami będą się różnić w zależności od budynku. Niektóre budynki są całkowicie zajęte przez pracowników właściciela budynku, a w większości tych budynków odpowiedzialność za zarządzanie jakością powietrza w pomieszczeniach może być obsługiwana przez centralny wydział lub biuro.

W innych budynkach, w których jeden lub więcej osób zajmujących się budynkami wynajmuje powierzchnie w ramach oddzielnych umów najmu, zarząd budynku może mieć ograniczoną kontrolę nad bieżącą działalnością w wynajętej powierzchni. Podobnie mieszkańcy takich budynków mogą mieć niewielką kontrolę nad centralnymi usługami budowlanymi, takimi jak ogrzewanie i chłodzenie, usługi windy oraz zarządzanie odpadami i szkodnikami. Z tych powodów mieszkańcy i zarząd w wynajmowanych budynkach kosmicznych będą musieli ściśle koordynować swoje wewnętrzne strategie zarządzania środowiskiem.

Dlaczego jakość powietrza w pomieszczeniach jest ważna?

Jakość powietrza w pomieszczeniach stanowi poważny problem dla firm, zarządców budynków, najemców i pracowników, ponieważ może mieć wpływ na:

  • zdrowie,
  • komfort,
  • dobre samopoczucie,
  • produktywność użytkowników budynku.

Większość Polaków spędza w pomieszczeniu zamkniętym do 90% czasu, a większość z tego czasu spędza się w biurze. Co więcej, środowiska wewnętrzne czasami mogą mieć poziomy zanieczyszczeń, które są faktycznie wyższe niż poziomy powietrza na zewnątrz, więc nawet takie proste rozwiązanie jak oczyszczacze powietrza  może mieć naprawdę duże znaczenie.

Zanieczyszczenia w naszym środowisku wewnętrznym mogą zwiększać ryzyko chorób. Stąd konsekwentnie ocenia się zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jako ważny problem zdrowotny dla środowiska. Podczas gdy większość budynków nie ma poważnych problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach, nawet dobrze zarządzane budynki mogą czasami doświadczać epizodów słabej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach może spowodować wyższą wydajność i mniej straconych dni roboczych. Szacuje się, że słabe powietrze w pomieszczeniach może kosztować naród dziesiątki miliardów złotych rocznie z powodu utraty wydajności i opieki medycznej.

Czynniki wpływające na jakość powietrza w pomieszczeniach są liczne. Jakość powietrza w pomieszczeniach nie jest prostą, łatwą do zdefiniowania koncepcją, taką jak biurko czy nieszczelny kran. Jest to nieustannie zmieniająca się interakcja złożonych czynników, które wpływają na rodzaje, poziomy i znaczenie zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com