W naszym kraju coraz większym zainteresowanie cieszą się alternatywne formy zatrudnienia. Jest to spowodowane zmiennym zapotrzebowaniem przedsiębiorców na pracowników. Warto więc wiedzieć jakie formy zatrudnienia są dostępne i jakie warunki trzeba spełnić, by móc z nich korzystać w swojej firmie.
Leasing pracowniczy jako alternatywna forma zatrudnienia
Wśród alternatywnych form zatrudnienia wymienić można kilka cieszących się dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim najczęściej przedsiębiorcy wybierają leasing pracowniczy, choć trzeba przyznać, że i outsourcing it zyskuje z każdym dniem na popularności. Tylko co właściwie kryje się pod nazwą leasingu pracowniczego? Pojęcie leasingu pojawia się dość często, w tym również w przypadku pracowników. Rozumiany jest on jako wypożyczenie pracowników do pracy od innego pracodawcy. W rezultacie pracownik, który pracuje w swojej macierzystej firmie, na pewien czas zostaje zwolniony z pełnionych tam zajęć i realizuje zlecenia wyznaczone przez pracodawcę tymczasowego.
Jakie kryteria trzeba spełnić, by zatrudnić pracownika w leasingu?
Pierwszym i zarazem podstawowym warunkiem umożliwiającym zatrudnienie pracowników w leasingu jest zgoda pracownika, którą dodatkowo powinien wyrazić na piśmie. To właśnie pracownik musi zaakceptować zmianę i wyrazić zgodę na nowe warunki pracy. Gdy to nastąpi, podpisywane jest porozumienie między pracodawcami i określane są zasady, na jakich leasing będzie się odbywał. Warto wiedzieć, że dotychczasowy pracodawca zapewnia swojemu pracownikowi bezpłatny urlop, a leasingobiorca przejmuje na siebie wypłatę wynagrodzenia, jak również opłacenie składek. W praktyce to oznacza, że za wypożyczonych pracowników trzeba będzie ponieść pewne koszty. Oczywiście są one o wiele niższe, niż w przypadku zatrudnienia pełnoetatowego pracownika, ponieważ oprócz comiesięcznego wynagrodzenia, trzeba jeszcze przeprowadzić rekrutację i szkolenie pracownika. Jednak wypożyczenie nie zwalnia przedsiębiorców z opłat i tego trzeba mieć świadomość, bo nikt nie będzie pracował za darmo. Poza tym to właśnie leasingobiorca musi zdefiniować nowe obowiązki pracownika, a następnie wdrożyć go w harmonogram prac. Nie wolno oczekiwać, że nowy pracownik od razu będzie wiedział, co ma robić. Owszem jest specjalistą w swoich fachu, ale żeby mógł się wykazać, trzeba mu jasno określić zakres obowiązków.
Szczerze mówiąc, to kryteria dla potencjalnych leasingobiorców nie są wygórowane. Wystarczy, że przedsiębiorca zainteresowany leasingiem pracowników będzie w stanie pokryć ich wynagrodzenie i składki ubezpieczeniowe, zapewni im odpowiednie warunki do pracy i wyjaśni, na czym będzie polegało ich zadanie. Aby zdobyć takich pracowników leasingowych, warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z agencją pracy. Jest to doświadczona instytucja, która w swojej bazie ma specjalistów z różnych dziedzin, więc można liczyć na szybki wybór odpowiednich kandydatów do realizacji zadań.