Jakie są wymagania aby otworzyć prywatne przedszkole?

Brak miejsca w przedszkolach jest bardzo poważnym problemem dla wielu rodziców, którzy muszą godzić opiekę nad dziećmi z obowiązkami zawodowymi. W związku z tym otworzenie prywatnej placówki tego typu może okazać się stosunkowo dobrym pomysłem na zarabianie pieniędzy. Trzeba jednocześnie pamiętać także o tym, że w przypadku takiej działalności należy spełnić dosyć konkretne wymagania.

Co roku wielu rodziców poszukuje miejsca dla swoich pociech w dobrym przedszkolu i zawsze okazuje się, że takich miejsc jest za mało. Na pewno rynek tego typu usług nie jest jeszcze nasycony. Zapotrzebowanie istnieje przede wszystkim w dużych miastach, ale także w mniejszych miasteczkach często znajdują się chętni do skorzystania z przedszkola.

Nie jest łatwo

Niestety założenie prywatnego przedszkola nie jest najłatwiejszym sposobem na biznes. Osoby, które zdecydują się na taką działalność muszą liczyć się z koniecznością przejścia długiej drogi, załatwienia wielu formalności i spełnienia licznych wymagań. Na szczęście, żeby otworzyć taką placówkę nie należy posiadać specjalnego wykształcenia, np. pedagogicznego, dlatego przynajmniej teoretycznie, jest to pomysł na firmę dla każdego.

Oczywiście ukończenie studiów psychologiczny lub pedagogicznych, a także doświadczenie w opiece nad dziećmi jest mile widziane w przypadku tego typu działalności. W celu podniesienia kwalifikacji w tym zakresie można np. skorzystać z różnych szkoleń organizowanych w Urzędach Pracy.

Problemy z lokalem

Jedna z podstawowych przeszkód, które stają przed osobami planującymi stworzenie prywatnego przedszkola, to znalezienie odpowiedniego lokalu. Niestety w przypadku takich placówek wymagania są niezwykle wysokie. Należy spełnić bardzo wiele standardów wyznaczonych przez sanepid, a także dotyczących bezpieczeństwa. Znalezienie i przystosowanie odpowiedniego lokalu, tak żeby był zgodny ze wszystkimi przepisami, jest bardzo dużym wyzwaniem, a także wiąże się z konkretnymi wydatkami. Lokal na przedszkole musi mieć odpowiedni metraż, a także wysokość pomieszczeń. Punkt musi zostać właściwie wyposażony. Nie ma konieczności tworzenia kuchni – dania dla dzieci mogą być dostarczane przez firmę cateringową. W celu rozpoczęcia działalności trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia od sanepidu oraz Straży Pożarnej, a nawet od architekta, który zostaje wydelegowany przez Urząd Gminy.

Przedszkole musi mieć statut

Każda placówka tego typu musi posiadać swój statu. Sporządzenie tego dokumentu ma duże znaczenie, dlatego nie należy go lekceważyć. Statut powinien zawierać między innymi informacje dotyczące celu działania placówki, jej głównej siedziby, zakres zadań oraz prawa i obowiązki pracowników. Przedszkole powinno posiadać również określony program. W tym przypadku można skorzystać z gotowych rozwiązań, które są dostępne. Jednocześnie nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wprowadzić własne pomysły.

Jak widać stworzenie prywatnego przedszkola nie jest prostym zadaniem. Planując tego typu działalność należy brać pod uwagę to że znalezienie i przystosowanie odpowiedniego lokalu oraz spełnienie wszystkich wymagań stawianych takim placówkom pochłonie dużo czasu. Jednocześnie trzeba także liczyć się z przeszkodami w czasie prowadzenie działalności. Przedszkola często podlegają różnym kontrolom i znajdują się pod nadzorem. Na pewno nie ułatwia to działania i może powodować spore ograniczenia w swobodnym realizowaniu zadań. Trzeba także pamiętać, że nie wszyscy mają dobre opinie o prywatnych przedszkolach, dlatego trzeba się naprawdę postarać, żeby spełnić bardzo wysokie wymagania stawianie przez samych rodziców.

Chociaż prowadzenie prywatnego przedszkola nie jest prostym zadaniem, jednocześnie na pewno może stać się źródłem dużej satysfakcji oraz radości. Zadowolone dzieci oraz spokojni rodzice, którzy nie muszą martwić się o swoje pociechy, mogą stać się powodem do zadowolenia. Jeśli uda się spełnić wszystkie wymagania oraz rozkręcić działalność, można liczyć na dosyć dobre dochody, zwłaszcza jeśli przedszkole działa w większym mieście.

One Comment on “Jakie są wymagania aby otworzyć prywatne przedszkole?”

  1. Jak szukacie wzoru na dobre prywatne przedszkole to polecam udać się do już istniejącego (najlepiej w innym mieście :)) i poprosić szefową albo szefa o pomoc w tym temacie. Na co uważać, czego dopilnować itp. My właśnie tak zrobiliśmy. Otwarłyśmy ze znajomą przedszkole po rozmowie z szefem przedszkola http://www.basniowyogrod.pl. Pomógł nam stawiać pierwsze kroki w tym biznesie 🙂 teraz już działamy same 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com