Jakie są rodzaje regałów magazynowych i który z nich wybrać?

Przestrzeń w magazynach trudno sobie wyobrazić bez regałów. To właśnie one są najlepsze do przechowywania różnego typu produktów, a nawet palet. W sprzedaży dostępnych jest wiele typów regałów magazynowych, które najczęściej dzieli się na dwie kategorie – statyczne oraz dynamiczne.

Regały pomagają zachować porządek w magazynach. Co więcej sprawiają, że wykorzystana przestrzeń jest w pełni funkcjonalna, a przede wszystkim bezpieczna. Należy pamiętać, że nie ma jednego rodzaju regałów. Różnią się one między innymi sposobem konstrukcji, liczbą półek czy maksymalnym obciążeniem.

Zastanawiasz się, jak wybrać do swojej firmy najlepsze regały? Odpowiedzi znajdziesz w przygotowanym poradniku. Warto też dodać, że na rynku są firmy, które specjalizują się w produkcji regałów magazynowych. Są w stanie zaprojektować, zamontować, a także przeprowadzić serwis regałów magazynowych. Dzięki ich pomocy stworzysz idealną przestrzeń magazynową.

Rodzaje regałów magazynowych

Najprostszy podział na regały magazynowe dotyczy dwóch grup – pierwsza to regały statyczne, czyli inaczej mówiąc stałe. Ich konstrukcja po montażu nie zmienia swojego położenia. Mogą być zamontowane do podłoża lub ściany w celu zapewnienia im większej stabilności.

Regały statyczne dzielą się na:

  • paletowe,
  • ramowe,
  • półkowe,
  • wspornikowe.

Druga grupa to regały dynamiczne, które często określa się przesuwnymi lub przejezdnymi. Posiadają one elementy (najczęściej szyny lub prowadnice szynowe), które umożliwiają ich przesuwanie czy wysuwanie.

Regały dynamiczne to:

  • przesuwne,
  • wjezdne,
  • przepływowe.

Zastosowanie regałów

W zależności od profilu prowadzonej działalności każdy potrzebuje inny typ regałów magazynowych. Na szczęście dzięki tak dużemu zróżnicowaniu modeli bez problemu dopasujesz najbardziej praktyczne konstrukcje regałowe do swojej hurtowni czy magazynu.

Regały paletowe dostępne są w dwóch wariantach – rzędowe lub wysokiego składowania. Pierwsze z nich zaliczane są do najpopularniejszych rozwiązań w magazynach. Dzięki nim mamy dostęp do każdej palety. Mogą one być składowane zarówno dłuższym, jak i krótszym bokiem. Ramy konstrukcji są albo spawane, albo skręcane i mogą utrzymać ciężar do 20 000 kg.

Te drugie dedykowane są do obsługi tak zwanym wózkiem systemowym o niewielkim korytarzu. To dobre rozwiązanie, gdy magazyn jest niewielki, ale wysoki.

Jeśli w swojej branży specjalizujemy się dużą liczbą produktów, które nie znajdą się na palecie, to najlepszym wyjściem jest montaż regałów półkowych. W ich przypadku mamy bardzo duży wybór elementów konstrukcyjnych o różnej nośności, od 50 kg do 900 kg na poziom oraz o wysokości do 11 m.

Gdy w naszym magazynie posiadamy produkty, do których musimy mieć stały dostęp, to praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie montaż regałów jezdnych. Dzięki elektrycznemu napędowi można nimi sterować przy pomocy pilota.

System regałów umieszczony jest na specjalnych podwoziach jezdnych. Do jego obsługi wystarcza tylko jeden korytarz roboczy, co sprawia, że jest dużo lepszym rozwiązaniem od klasycznego układu regałów paletowych.

Natomiast do składowania długich materiałów bardzo dobrym wyborem jest montaż regałów wspornikowych. To idealne regały do przechowywania długich profili, rur czy blach. Konstrukcja może zostać pomalowana na dowolny kolor lub pozostać w pierwotnej ocynkowej formie. Ponadto istnieje możliwość montażu dodatkowych konstrukcji pod półki.

Bardzo funkcjonale są także regały przepływowe. To praktyczne rozwiązanie, jeśli towar z magazynu przeznaczony jest bezpośrednio do transportu. Konstrukcja regałów przepływowych wyposażona jest w przenośniki rolkowe. Tworzą ciągi grawitacyjne oraz pozwalają na załadowanie palet z jednej strony bloku i odbieranie z drugiej.

Jak wybrać najlepsze regały magazynowe?

Znajomość typów regałów magazynowych to jedna kwestia. Natomiast podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej ich odpowiedniego rodzaju –druga. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać wysokiej jakości, wytrzymałe, stabilne i funkcjonale regały?

Oto kilka najważniejszych aspektów, które należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu:

  • ustalenie typu regałów,
  • wymiar konstrukcji,
  • tworzywo konstrukcji regału,
  • liczba półek,
  • rozstawienie półek,
  • maksymalne obciążenie,
  • system obsługi,
  • sposób montażu,
  • wytrzymałość,
  • mocowanie,
  • liczba elementów składowych,
  • ewentualny sposób demontażu,
  • kolor.

Te wszystkie elementy są bardzo ważne przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego typu regałów, który tak naprawdę w dużej mierze jest uzależniony od profilu prowadzonej działalności. Kolejna ważna rzecz, to wysokość całej konstrukcji, która musi być dostosowana do dostępnej przestrzeni. Przy tym muszą być przestrzegane wszelkie normy i przepisy.

Gdy masz wątpliwości, który typ regałów najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni magazynowej, zdecyduj się na pomoc specjalistów. Profesjonaliści doradzą Ci optymalne i bezpieczne rozwiązanie do zagospodarowania magazynu czy hurtowni.

Zobacz także: Jak wybrać regały magazynowe?

Regały magazynowe Rosserwis dopasowane do Twoich potrzeb

Jeśli potrzebujesz regały jezdne (link) lub inny typ regałów, którymi chcesz wypełnić przestrzeń w magazynie, proponujemy przejrzeć bogatą ofertę Rosserwis. To polski producent, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w produkcji i montażu różnego rodzaju regałów przemysłowych.

Dzięki indywidualnym projektom zakupisz regały o najwyższym standardzie. Do tego dopasowane do Twoich potrzeb. Nie będziesz musiał się obawiać, że konstrukcja jest za niska lub zbyt wysoka albo półki nie wytrzymają konkretnego obciążenia.

Z Rosserwis stworzysz w pełni profesjonalną przestrzeń magazynową, która posłuży Ci przez długie lata. Na każdym etapie realizacji zamówienia możesz liczyć na wsparcie wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pracowników. Ponadto na polskim rynku producent wyróżnia się konkurencyjnymi cenami.

Zaufaj Rosserwis! To firma, która zapewnia najwyższy standard na wszystkich szczeblach współpracy, od procesu projektowego po ostateczny rezultat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com