Jakie są prognozy kursu poszczególnych walut?

Kursy walut cechują się tym, że ulegają licznym zmianom. W zależności od chwili wahania te mogą być duże lub małe. W pierwszym przypadku możemy mówić o kursie płynnym, w przeciwnym o kursie sztywnym. To w jakim tempie kursy walut ulegają zmianom zależy wiele czynników, przede wszystkim sytuacja polityczna i ekonomiczna na świecie. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Najbliższy czas na rynku walutowym

Rynek walutowy to niezwykle ważny i bardzo złożony obszar gospodarki. Postępująca globalizacja sprawia, że cały czas zyskuje na znaczeniu. Dzięki niemu przepływ pieniędzy pomiędzy różnymi krajami może przebiegać w sposób swobodny. Najważniejszą czynnością, jaką się na nim wykonuje, jest wymiana walut. Najważniejszy jest w tym kontekście rynek Forex, na którym odbywa się ogromna liczba transakcji pomiędzy osobami i podmiotami pochodzącymi z najróżniejszych części świata. Mimo powstawania licznych innowacji, które w skuteczny sposób usprawniają działanie systemu finansowego, jego nieusuwalną cechą jest to, że jest wrażliwy na wszelkie zawirowania na arenie międzynarodowej. W dzisiejszych, mało stabilnych czasach niezwykle trudno jest przewidzieć, co będzie za kilka miesięcy albo lat. Tworzenie różnych prognoz ma sens tylko w kontekście najbliższej przyszłości. Jakie są prognozy na najbliższy czas?

Przewidywania – kurs euro, kurs dolara, kurs funta

Zdecydowana większość Polaków decyduje się na wymianę walut tylko w momencie, gdy ich kurs jest korzystny. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie będziemy bardziej wstrzemięźliwi w wykonywania różnego typu transakcji. Sytuacja wygląda dla nas niezbyt  korzystnie.

Jeśli chodzi o cenę, jaką Polacy w najbliższym czasie będą musieli zapłacić za jeden egzemplarz oficjalnej waluty Unii Europejskiej, przewidywania nie różnią się znacząco od tego, co obserwowaliśmy do tej pory. Kurs euro utrzymuje się w ostatnim czasie na poziomie 4,80 złotych. Zarówno złotówka jak i euro są obecnie walutami słabymi, przez co porównując je bardzo trudno dostrzec, że wartość euro znajduje się obecnie na poziomie najniższym od lat.

Eksperci zgodnie twierdzą, że sytuacja na globalnym rynku walutowym jest najciekawsza od wielu lat. Jednym z wydarzeń, które jeszcze do niedawna byłoby nie do pomyślenia, jest zrównanie się kursu euro i kursu dolara. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce dwie dekady temu. Pomiędzy walutą UE i dolarem amerykańskim możemy zaobserwować parytet. Dla posiadaczy dolarów jest to dobra wiadomość, bo ich waluta jest obecnie bardzo mocna. Popularne “zielone” stały się niezwykle cenne.

Jeśli chodzi o kurs funta to w ostatnim czasie nie dokonała się w tym obszarze żadna rewolucja. Za oficjalną walutę Wielkiej Brytanii osoby dysponujące złotówkami są zmuszone zapłacić 5,67 złotych. Sytuacja wygląda korzystniej dla osób, które chciałyby funta sprzedać, bo mogą to zrobić za kwotę rzędu 5,71 złotych.

Jedną z walut, której kurs Polacy obserwują z największą uwagą jest frank. Przez lata uważany był za jedną z najbardziej stabilnych walut. W związku z tym chętnie brano w nim kredyty. Osoby, które zdecydowały się na taką decyzję, dziś tego żałują. Frank, podobnie jak dolar, idzie obecnie mocno w górę. Za jednego franka Polacy są zmuszeni zapłacić 4,86 złotych. Wiele wskazuje na to, że wartość ta będzie jeszcze rosnąć.

Obecny czas wydaje się nie być najlepszym momentem do wykonywania wymiany walut. To dla wielu osób zła wiadomość, ponieważ znajdujemy się w środku sezonu wakacyjnego. Czy trudna sytuacja na rynku walutowym oznacza, że musimy zrezygnować z zagranicznych podróży? Jednym z możliwych sposobów na zaoszczędzenie w tej sytuacji jest skorzystanie z kantoru internetowego. Tam kursy walut co do zasady są niższe. Rozwiązanie to, coraz częściej wybierane przez Polaków, jest mniej bolesne dla naszego portfela. W obecnym czasie każdy sposób na oszczędność jest dobry.

 

Outsourcing usług IT – staff augmentation czy project outsourcing?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com