Jakie są modele usług chmurowych?

Usługi chmurowe dają możliwość korzystania z infrastruktury informatycznej oraz oprogramowania w chmurze obliczeniowej. Dzięki nim można uzyskać dostęp do zasobów z dowolnego miejsca – wystarczy tylko podłączenie do internetu. W jakich wariantach oferowany jest dostęp do chmury? Zobacz główne modele usług chmurowych.

Model IaaS (Infrastructure as a Service) – infrastruktura jako usługa

Usługa chmurowa w modelu IaaS pozwala na korzystanie z niezbędnej infrastruktury. Obejmuje ona wtedy dostęp do zróżnicowanych zasobów, w tym do serwerów, sieci, pamięci. 

Dzięki tej usłudze chmurowej nie ma potrzeby budowy oraz utrzymywania własnej infrastruktury chmurowej, co może pociągać za sobą wysokie koszty. Pozwala ona jednocześnie na używanie własnych platform oraz oprogramowania z wykorzystaniem infrastruktury dostawcy.

Główne cechy modelu IaaS:

  • Nie ma konieczności kupowania niezbędnego sprzętu do stworzenia infrastruktury oraz ponoszenia kosztów związanych z jej utrzymaniem.
  • Udostępniana infrastruktura może być dopasowana indywidualnie do potrzeb użytkownika pod kątem parametrów pamięciowych, obliczeniowych.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – odpowiedzialność dotycząca działania infrastruktury dotyczy dostawcy, a nie klienta.

Model PaaS (Platform as a Service) – platforma jako usługa

Drugim dostępnym modelem usług chmurowych jest PaaS, który pozwala na korzystanie z platformy jako usługi. Obejmuje on również serwery, sieci i pamięci, które zawiera model IaaS.

Użytkownicy mogą korzystać z gotowej platformy, która pozwala na obsługę różnego rodzaju oprogramowania, aplikacji, czynności. Oznacza to, że daje ona dostęp do środowiska chmurowego posiadającego zróżnicowane narzędzia do projektowania, konfigurowania, testowania, utrzymania oraz do zarządzania aplikacjami.

Najczęściej model PaaS wykorzystywany jest przez deweloperów, którzy mogą łatwo wdrażać nowe rozwiązania informatyczne, bez konieczności tworzenia niezbędnej do tego infrastruktury i platformy.

Główne cechy modelu PaaS:

  • Dostęp do platformy pozwalającej na tworzenie, testowanie, zarządzanie aplikacjami bez konieczności samodzielnego tworzenia potrzebnego do tego zaplecza.
  • Kwestie bezpieczeństwa leżą po stronie dostawcy usług chmurowych – odpowiedzialni są oni również za tworzenie kopii zapasowych.
  • Możliwość łatwej współpracy zdalnej pomiędzy użytkownikami chmury.

Model SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa

Trzecim popularnym modelem jest SaaS, czyli usługa dająca dostęp do gotowego oprogramowania w chmurze. Zawiera on zatem infrastrukturę, platformę i dodatkowo oprogramowanie, co powoduje, że jest to najbardziej rozbudowana usługa chmurowa.

Dzięki takiej usłudze nie ma konieczności instalowania programów na komputerach oraz innych urządzeniach, ponieważ są one dostępne online przez przeglądarkę lub specjalny interfejs. Daje ona również dostęp do bazy danych, z której na bieżąco mogą korzystać wszyscy użytkownicy.

Główne cechy modelu SaaS:

  • Wygodna forma dostępu do aplikacji przez internet z dowolnego miejsca na świecie – bez konieczności instalacji i aktualizacji oprogramowania.
  • Baza danych znajduje się na zewnętrznym serwerze, dlatego dane są dobrze zabezpieczone przed utratą.
  • Oprogramowanie w modelu SaaS udostępniane jest zwykle za opłatą w formie abonamentu, dlatego nie wymaga jednorazowego zakupu.

Więcej informacji dotyczących usług chmurowych możesz znaleźć na stronie: https://bluesoft.com/pl/kompetencja/uslugi-chmurowe/.

Czym jest inbound marketing?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com