Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z licznymi obowiązkami. Określa je zarówno umowa podpisywana z pracodawcą, jak i niemieckie przepisy prawa. Niewywiązywanie się z obowiązków może skutkować w najlepszym wypadku zwolnieniem, w najgorszym pociągnięciem opiekunki do odpowiedzialności prawnej. To, dlatego przed podjęciem zatrudnienia, dobrze jest zapoznać się z obowiązkami, głównie tymi wynikającymi z zapisów niemieckiego prawa.
Gdzie sprawdzić obowiązki ma opiekunka seniora?
Informacje o podstawowych obowiązkach opiekunki można odnaleźć już na etapie rekrutacji. Zawarte są one w ogłoszeniu. Aby upewnić się, że dobrze rozumie się zapisy anonsu rekrutacyjnego, warto na opieka.felizajob.pl/blog/ sprawdzić porady dla opiekunek szczegółowo opisujące każdą z czynności najczęściej wymienianych w ogłoszeniach. Dobrze jest też zajrzeć do niemieckich przepisów prawa, bowiem tam zawarte są ogólne zapisy dot. pracy opiekunek.
Jakie obowiązki ma opiekunka seniora legalnie pracująca w Niemczech?
Głównym obowiązkiem opiekunki seniora jest gotowość niesienia pomocy. W przypadku, gdy opieka realizowana jest w trybie 24-godzinnym, opiekunka musi być gotowa o każdej porze pomóc seniorowi. Dla osoby zatrudnionej oznacza to, że nie może spożywać alkoholu, być w stanie nietrzeźwości czy też innym uniemożliwiającym wykonywanie obowiązków. Warto jednak pamiętać, że każdej opiekunce przysługuje prawo do przerwy w ciągu dnia oraz dnia wolnego po tygodniu pracy.
W zakres obowiązków opiekunki wchodzą konkretne zadania, które musi wykonywać. Do takich należy pomoc w higienie osobistej, czyli wsparcie podczas mycia, higieny jamy ustnej, kąpieli/prysznica, czesaniu, kosmetyce skóry, goleniu, pielęgnacji paznokci rąk i stóp, załatwiania potrzeb fizjologicznych, utrzymywania higieny w przypadku niekontrolowanego oddania moczu lub kału. Opiekunka musi również być gotowa do zmiany pieluchy.
Często w ogłoszeniach w zakresie obowiązków wymienia się pomoc we wstawaniu, siadaniu i przemieszczaniu się. Pomoc ta potrzebna może być zarówno seniorowi, który porusza się samodzielnie, jak i korzystającemu z chodzika, wózka inwalidzkiego, podnośników, windy. Oprócz wsparcia w zakresie przemieszczania się większość osób starszych potrzebuje też pomocy w przyjmowaniu posiłków i napojów. Należy tu jednak zaznaczyć, że senior z założoną sondą PEG musi być pod opieką personelu medycznego, a opiekunka musi przejść instruktaż, aby móc karmić podopiecznego.
Jako inne często wpisywane w zakres obowiązków czynności wymienia się również towarzyszenie seniorowi podczas wizyt lekarskich i innych wyjść z domu, organizowanie czasu wolnego i aktywizowanie podopiecznego, przygotowywanie posiłków, dbanie o dom.