Jakie meble sprzyjają ergonomii pracy?

Od chwili zdefiniowania warunków sprzyjających wykonywaniu codziennej pracy, zasady ergonomii stały się jedną z dyscyplin naukowych, która pomaga w uzyskaniu jak największej efektywności każdego pracownika. Zadaniem ergonomii pracy, zgodnie z encyklopedyczną definicją, jest polepszanie warunków pracy poprzez ich dostosowywanie zarówno do możliwości pracownika jak i zadań, które zleca mu do wykonania pracodawca.

Najważniejszym celem ergonomii pracy o charakterze biurowym jest dostosowanie stanowiska pracy do możliwości biologicznych człowieka, co w efekcie zwiększa jego wydajność. W spełnieniu tego rodzaju warunku olbrzymie znaczenie ma odpowiednia organizacja pomieszczeń biurowych. Zdaniem wielu naukowców, których specjalnością jest właśnie ergonomia, nieodpowiednio zorganizowane stanowisko pracy nie sprzyja nie tylko wydajności, ale również kreatywności zatrudnianej załogi.

Nie każdy przedsiębiorca jest świadomy jak wybór wyposażenia oraz funkcjonalnych urządzeń wspomagających codzienną pracę wpływa na efektywność wykonania zadań. Przy urządzaniu pomieszczeń biurowych warto w pierwszej kolejności skupić się na wyborze niezbędnego w codziennej pracy wyposażenia, usytuowanego w jak najbliżej okolicy miejsca pracy każdego pracownika. W efekcie tego rodzaju rozwiązanie minimalizuje częstą konieczność odrywania się od zadań i odchodzenie od biurka na przykład po wydruk dokumentu.

Prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych mebli oraz urządzeń, nie tylko zwiększa wydajność pracy, ale również eliminuje schorzenia typu ortopedycznego. Wysokość krzesła i biurka powinna być tak dopasowana, żeby ręce pracownika oparte na blacie tworzyły kąt prosty, a nogi dotykały podłogi. Na dzisiejszym rynku znaleźć można bez problemu specjalne krzesła oraz biurka, które dostosowane są do pracy biurowej. Z myślą o zapewnieniu komfortowych warunków pracy można dodatkowo zainwestować w specjalne podnóżki, które doskonale sprawdzają się w przypadku niskich osób oraz profilowane podkładki umieszczane na oparciu krzeseł, których zadaniem jest wmuszanie prawidłowej pozycji podczas ośmiogodzinnej pracy.

Szalenie ważnym elementem w sprzyjającej wysokiej wydajności pracy jest zastosowanie prawidłowego oświetlenia pomieszczenia biurowego. Wagę oświetlenia potwierdzają nawet zapisy w przepisach BHP, zgodnie z którymi wartość minimalna natężenia sztucznego światła nie powinna być niższa od 500 luksów.

ergonomia

Komfort codziennej pracy zapewnia również odpowiednia wysokość temperatury wnętrza pomieszczenia biurowego. Zgodnie z wymogami określonymi w Kodeksie Pracy minimalna temperatura pomieszczeń biurowych nie powinna być niższa niż 18 stopni. Zbyt wysoka temperatura również nie sprzyja wydajności, dlatego warto przemyśleć zakup urządzeń klimatyzacyjnych, które w wymagany sposób poprawiają komfort pracy podczas bardzo słonecznych i upalnych dni.

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem szczególnie w przedsiębiorstwach o rozbudowanych zadaniach typu biurowego cieszą się zaczerpnięte z zachodnich rozwiązania tak zwane open space czyli otwarte przestrzenie biurowe, call center a nawet hot desking czyli brak zapewnienia stałego miejsca pracy w biurze. Mają one wiele zalet, ale nie są również wolne od wad. Przede wszystkim sprzyjają komunikacji pomiędzy pracownikami i ułatwiają współpracę. Przeciwnicy tego rodzaju rozwiązań za wady uważają zbyt wysoki hałas utrudniający koncentrację, zmniejszenie wydajności, a nawet utratę indywidualności.

Dla zapewnienia należytego komfortu warto również zorganizować załodze specjalne strefy chillout, których zadaniem jest zagwarantowanie im w czasie przerwy odpowiednich warunków do chwili relaksu oraz wypoczynku.

Wszystkie niezbędne w pracy artykuły, urządzenia i meble biurowe można zakupić w sklepie internetowym SoloKolos.pl.

 zobacz uchwyty meblowe z oferty sklepu internetowego regalka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com