Kantory internetowe to nowa jakość na rynku wymiany walut – dzięki nim można przeprowadzać transakcje szybko, bezpieczne i korzystnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie zarejestrować się na wybranym portalu i natychmiast można rozpocząć transakcje walutowe. Przed rozpoczęciem operacji warto jednak dowiedzieć się, z jakimi kosztami musimy liczyć się, gdy korzystamy z oferty kantoru internetowego.
Koszty rejestracji w kantorze
Jak się okazuje, w większości przypadków założenie i prowadzenie konta w kantorze internetowym jest zupełnie darmowe. Za przykład może tu posłużyć kantor Centnet.pl, który nie pobiera opłaty za rejestrację w serwisie, ani za utrzymanie konta. Wystarczy zatem jedynie założyć konto i zalogować się na nie, by bez dodatkowych kosztów rozpocząć transakcję. Dzieje się tak dlatego, że kantory internetowe zarabiają przede wszystkim na spreadzie, który i tak jest o wiele niższy niż w przypadku obiektów stacjonarnych, np. tradycyjnych kantorów czy oddziałów banków.
Koszty transakcji
Oczywistą kwestią związaną z korzystaniem z kantorów internetowych jest konieczność poniesienia kosztów związanych z samą transakcją, a więc wynikających z kupna waluty. Nie ulega przy tym wątpliwości, że to właśnie ceny zakupu są największym atutem kantorów internetowych, które oferują zdecydowanie niższy spread od banków czy nawet kantorów stacjonarnych. Spread, czyli różnica pomiędzy wartością kupna a sprzedaży danej waluty, ma kluczowe znaczenie dla rentowności operacji – im jest niższy, tym bardziej korzystna okaże się transakcja. Kantory internetowe, ponieważ nie ponoszą kosztów prowadzenia działalności związanych np. z dzierżawą lokalu, wyposażeniem go i zatrudnieniem pracowników, a także przechowywaniem gotówki, oferują atrakcyjny spread, co przekłada się na niższe koszty kupna waluty przez użytkownika. Jednakże cena zakupu waluty to nie wszystko, ponieważ korzystając z kantorów internetowych musimy się również liczyć z innymi kosztami transakcji. Chodzi tu o ewentualne opłaty związane z dokonywaniem przelewów. W związku z tym warto zapoznać się z listą banków współpracujących z danym kantorem. W przypadku standardowych, największych banków koszty będą tu zerowe, ponieważ przelewy odbędą się bezpłatnie. Jedynie w przypadku mniej standardowych walut i mniej znanych banków mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Należy również liczyć się z konsekwencjami swoich błędów – np. w przypadku nieprawidłowo wprowadzonych danych czy niezgodności waluty z kontem. Jeśli jednak dokładnie zapoznamy się z regulaminem kantoru, unikniemy tego typu pomyłek, a transakcja wymiany walut będzie jak najbardziej korzystna.