Jakie funkcjonalności powinien posiadać dobry monitoring budynków?

W rozwoju systemów monitorowania budynków widać ogromny postęp. Słabe kamery, które przedstawiają tylko kontury i nie ułatwiają ujęcia złodzieja czy wandala, to już przeszłość, przyszłość zaś należy do nowoczesnego sprzętu.

Szukasz dobrego moniutringu budynków? Określ potrzeby i możliwości

Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu należy określić cel instalowania monitoringu. Warto odpowiedzieć na pytanie, czy ma on służyć do zabezpieczenia całego budynku lub posesji, czy może do monitoringu tylko kilku pomieszczeń w środku. Istotną kwestią jest oświetlenie nadzorowanego miejsca, a także możliwości instalacji elektrycznej, która musi mieć wystarczającą moc, by umożliwić zdalne sterowanie całym systemem. Należy rozważyć, czy kamery mają być sterowane za pomocą przewodów, czy działać całkowicie bezprzewodowo. Ma to wpływ nie tylko na sposób zarządzania sprzętem, ale też na koszt całej instalacji. Następnie trzeba wybrać miejsca, gdzie powinny znajdować się kamery oraz sprawdzić, czy odpowiednie ustawienie ich w danym położeniu zapewni optymalną widoczność.

Dowiedz się więcej o monitoringu budynków w serwisie Konsalnet. 

Weź pod uwagę jakość oświetlenia w miejscu, które chcesz monitorować

Wybierając monitoring budynku warto dokładnie przeanalizować, jakie oświetlenie dostępne jest w potencjalnym miejscu zainstalowania kamery. W dobrze oświetlonych częściach budynku i posesji warto zainwestować w kamerę kolorową. Dzięki temu w razie problemów łatwiej będzie zidentyfikować złodziei lub osoby zakłócające spokój na przykład po kolorze ubrania czy włosów. Natomiast w pozostałych częściach budynku lub posesji wystarczą kamery monochromatyczne. Warto również zakupić urządzenia automatycznie przełączające się na tryb dnia lub nocy.

Do monitorowania ciemnych miejsc znajdujących się na terenie posesji warto kupić kamerę z doświetleniem światłem podczerwonym. Osoba postronna nie zauważy, że okolica jest podświetlona, natomiast na wideo obraz będzie wyraźny. Oczywiście wszystko zależy od ilości zamontowanych diod w kamerze. Tego typu sprzęt nie jest zalecany do zabezpieczania zamkniętych pomieszczeń, gdyż szyby odbijają światło i psują jakość obrazu.

Monitoring budynków powinien być dopasowany do potrzeb

Skuteczny monitoring budynków powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb obiektu. Istnieje duża różnorodność sprzętu, który sprawdza się w różnych warunkach – nie ma uniwersalnych rozwiązań. Na pewno nie należy oszczędzać na jakości urządzeń – od jakości obrazu będzie zależało, czy uda się ująć sprawcę kradzieży lub włamania. W przypadku wątpliwości, czy urządzenie jest odpowiednie i dostosowane do potrzeb danego miejsca, warto skonsultować się firmami zakładającymi monitoring.

One Comment on “Jakie funkcjonalności powinien posiadać dobry monitoring budynków?”

  1. Bardzo ciekawy artykuł i niestety bardzo aktualny. Bo w wielu przypadkach należy naprawdę skutecznie chronić swojego dobytku. Ja korzystałem z usług firmy IQ Instal http://www.iqinstal.com/ i mogę ich gorąco polecić. Mają cały szereg przeróżnych rozwiązań, nie tylko z zakresu skutecznego monitoringu, ale również alarmów, systemów sterowania oświetleniem i wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com