Jakie dane powinna zawierać dobra baza mailingowa?

Marketing nie jest łatwą sztuką, ale właściwie prowadzony potrafi doprowadzić małą firmę do potężnych rozmiarów. Baza mailingowa jest jednym z jego elementów. W skrócie jest to reklamowanie się poprzez wysyłanie wiadomości mailowych do konkretnej grupy odbiorców. Co to znaczy, że grupa ma być konkretna? Jakie dane powinny być w takiej bazie, żeby kampania się udała?

Co to mailing? Od czego zacząć?

Na początek ustalmy podstawy. Mailing jest działaniem polegającym na masowym wysyłaniu maili do potencjalnych klientów. Każdy użytkownik poczty e-mail dostał już nie raz takie wiadomości. To oferta ubrań, to rabat na książki, to zaproszenie na webinar… Czasem nas to drażni, szczególnie gdy jest do nas niedopasowane, nieinteresujące.

Niestety wiele firm prowadzi mailing na ślepo. Nie do końca wiedzą, komu wysyłają swoje oferty. Przeważnie jest tak dlatego, że baza mailingowa była niewłaściwie zbudowana. Kluczem do sukcesu jest zebranie takich informacji o odbiorcach, które pomogą w indywidualnym dopasowaniu treści maila… mimo masowej wysyłki. Wydaje się to niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Wystarczy bowiem wiedzieć kilka szczegółów o swoim potencjalnym kliencie.

Jakie dane są potrzebne?

To, co wydaje się oczywiste to adres mailowy, imię, płeć i wiek. Niestety to wciąż zbyt mało. Przecież nie każdy dwudziestoletni chłopak ma te same potrzeby. Jeden jest studentem i myśl tylko o studiowaniu, inny założył już rodzinę i pracuje, a jeszcze inny to młody artysta. Tych trzech młodzieńców łączy co najwyżej to, że jedzą, pija i muszą mieć w co się ubrać. Na tym ich podobieństwa się kończą, ponieważ każdy z nich może mieć inny gust.

Dlatego tak ważne podczas budowy tworu, jakim jest baza mailingowa, jest zebranie informacji o tym, czy jest to student, czy już samodzielny pracownik. Czy mieszka sam, czy z rodzicami? A może z własną rodziną? Nie bez znaczenia jest to, gdzie potencjalny klient mieszka. Jeśli kampania mailingowa dotyczy sklepów stacjonarnych, to logika podpowiada, aby ofertę dostały osoby, które realnie mogą ten sklep odwiedzić. W dobie cyfryzacji, czy nawet cyfrowej inwigilacji, można skorzystać z usług, jakie daje współczesny internet. Informacje o zainteresowaniach wynikające z zachowania w sieci mogą być kopalnią informacji o użytkowniku.

Słowem podsumowania

Mailing jest potężnym narzędziem, należy pamiętać, że dobra baza mailingowa może rozwinąć firmę… Podczas tworzenia ofert dobrze jest umieć postawić się w roli klienta, a następnie zadać sobie pytanie: “czy ta oferta by mnie przekonała?”. Podczas samego zbierania danych do bazy należy pamiętać o poszanowaniu danych osobowych. To oznacza, że należy chronić ją przed osobami postronnymi.

Co więcej, niezwykle ważne jest, aby dane były zbierane w sposób legalny. To potencjalni klienci powinni chcieć dopisać się do bazy. Dzięki temu nie złamiemy prawa, a sam odbiorca mailingu w pewnym stopniu się ucieszy, że dostaje to, o co prosił. Unikniemy dzięki temu zniechęcania potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com