Jakie badania medycyny pracy są niezbędne?

Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu bądź zmiana dotychczasowego stanowiska wiąże się z wykonaniem ściśle określonych badań. Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla wszystkich osób, które podejmują zatrudnienie w formie umowy o pracę. Jednym z ośrodków wykonującym specjalistyczne badania jest Medycyna Pracy Kraków. Jak wyglądają takie badania i co wchodzi w ich skład?

Rodzaje badań z zakresu medycyny pracy

Poddanie pracownika odpowiednim badaniom jest jasno wskazane w Kodeksie Pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie ma aktualnego orzeczenia lekarskiego.

Badania medycyny pracy dzielimy na:

  1. wstępne
  2. okresowe
  3. kontrolne

Pierwsze z nich wykonujemy po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu lub przy zmianie stanowiska. Częstotliwość drugich zależna jest od rodzaju wykonywanej pracy, a w szczególności od tego, czy jesteśmy podczas niej narażeni na szkodliwe czynniki. Badania kontrolne należy wykonać po dłuższej (30 dni) niezdolności do pracy.

Medycyna Pracy Kraków wykonuje również badania wstępne dla studentów oraz uczniów czy osób starających się o pozwolenie na broń.

Jak wyglądają niezbędne do podjęcia pracy badania medycyny pracy?

Podczas badań lekarz medycyny pracy przeprowadza krótki wywiad, z którego dowie się o nas podstawowych informacji, w tym o przebytych chorobach czy korzystanie z używek takich jak papierosy lub kawa. Istotne znaczenie mają również przebyte operacje albo zabiegi oraz informacja o codziennie zażywanych lekarstwach. Jakie dodatkowo badania wykonywane są w medycynie pracy? Są to m.in.:

  • badania okulistyczne,
  • morfologia,
  • OB,
  • ogólne badanie moczu,
  • próba glukozy,
  • ALAT, ASPAT,
  • pomiar glukozy,
  • spirometria,
  • rtg. płuc,
  • badanie serca,
  • badania wysokościowe.

Jasno należy wskazać, że nie każdy musi przeprowadzać wszystkie wyżej wymienione badania. Zlecenie konkretnych należy do lekarza medycyny pracy, który biorąc pod uwagę warunki naszej pracy, zleca konkretne badania. I tak przy 8-godzinnej pracy przed komputerem na pewno dostaniemy skierowania do okulisty. Pracując ze szkodliwymi substancjami wykonane zostanie badanie ALAT i ASPAT, a przy stanowiskach silnie narażonych na stres badanie serca. Najbardziej rygorystyczne badania przechodzą osoby pracujące na wysokościach, służby mundurowe, kierowcy czy piloci.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska z pewnością zostanie wykonana u nas morfologia, pomiar glukozy oraz ogólne badanie moczu. Są na tyle podstawowe badania, że sami powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz w roku.

Jak zaprojektować stanowisko targowe, które przyciągnie klientów?
Ciekawostki na temat pozycjonowania stron internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com