Jakich błędów musisz się wystrzegać pracując w recepcji hotelowej?

Praca w hotelowej recepcji to dobre rozwiązanie dla młodych, aktywnych osób, które poszukują stabilnego zatrudnienia i możliwości zawodowego rozwoju. Kto swoją przyszłość zawodową widzi w branży hotelowej, powinien zacząć od najprostszych stanowisk, które również wymagają sporego doświadczenia i umiejętności.

Hotelowa recepcja to pierwsze miejsce, jakie widzą goście przybywający do danego obiektu. Zadaniem obsługi recepcji jest meldowanie gości, udzielanie im wszelkich informacji, a w razie potrzeby także rozwiązywanie problemów. Obsługa powinna być przede wszystkim profesjonalna i sympatyczna, a także otwarta na wszelkie potrzeby klienta.

Złe podejście do gości nie rokuje na przyszłość

Pracując na recepcji konieczny jest elegancki, schludny wygląd. Działa tu zasada – jak cię widzą, tak cię piszą. Recepcjonista swoim wyglądem i kulturą osobistą świadczy o klasie i poziomie hotelu. Zawsze należy wyglądać elegancko i schludnie, a także być uprzejmym w stosunku do gości. Recepcjonista, który nie potrafi uśmiechnąć się do gości i uprzejmie ich powitać nawet w środku nocy, zdecydowanie nie nadaje się do wykonywania tego rodzaju pracy. Pracując z ludźmi trzeba mieć odpowiednie cechy charakteru, które najczęściej są wrodzone i nie da się ich wypracować nawet podczas wielu lat pracy.

Praca dla osób dyspozycyjnych

Praca w hotelowej recepcji wymaga wykonywania obowiązków zawodowych o różnych porach, także w godzinach nocnych, w weekendy czy święta. Jest to więc zatrudnienie dla osób dyspozycyjnych, które nie boja się pracy zmianowej i są czasem gotowe nawet zostać po godzinach. Najwięcej zawodowych możliwości w branży hotelowej znajduje się oczywiście w rejonach turystycznych, w których o każdej porze roku jest intensywny ruch. Z pewnością takim miejscem są polskie góry, które są oblegane przez turystów praktycznie o każdej porze roku. Zimą przyjeżdżają tutaj na białe szaleństwo, latem natomiast na wędrówki po górskich szlakach. Hotele w Zakopanem, Szczyrku czy Karpaczu są wręcz oblegane przez turystów zarówno w zimie, jak i latem. Bardzo często miejsca w najlepszych lokalizacjach trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż na ostatnią chwilę trudno jest znaleźć wolne miejsce w wybranym hotelu.

Sporo możliwości zawodowych

Praca na recepcji w hotelu w górach to ciekawe zajęcie, które można wykonywać przez cały rok lub potraktować jako pracę sezonową. Praktycznie w każdym hotelu jest zapotrzebowanie na profesjonalną, fachową obsługę, nie trzeba więc się martwić, że w tak rozbudowanych turystycznie miejscach zabraknie zatrudnienia dla osób, które chcą się rozwijać w branży turystycznej. Jeśli ktoś chce w przyszłości mieć własny pensjonat czy obiekt turystyczny lub marzy mu się prowadzenie hotelu, warto rozpocząć od prostych stanowisk, aby poznać specyfikę zarówno danej pracy, jak i całej branży. Doświadczenie na hotelowej recepcji z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com