Młodzi przedsiębiorcy coraz częściej mogą znaleźć interesujące oferty produktów bankowych umożliwiających zdobycie kapitału niezbędnego do rozpoczęcia działalności. Kredyty firmowe są znakomitym środkiem na wdrożenie w życie biznesplanu, który sam w sobie nie wystarczy, aby osiągnąć sukces.
Jak działa kredyt na start?
Wśród bankowych ofert można znaleźć m.in. kredyt na start, który pozwala na skuteczne rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wnioskując o tego typu kredyty dla firm, wystarczy przedstawić:
- Biznesplan przedsięwzięcia
- Wpis do rejestru działalności gospodarczej
- Zaświadczenie z US i ZUS, że nie zalega się z płatnościami
- Zaświadczenie o zabezpieczeniu kredytu np. poprzez możliwość wzięcia hipoteki na nieruchomość
Szeroki zakres kredytów dla firm
Każdy bank może oferować nieco inne produkty dla firm. Rozpoczynając swoją działalność biznesową, możesz spotkać na rynku:
- Kredyt obrotowy– bieżące finansowanie działalności firmy uznawane za jeden ze szczególnie popularnym sposobów na zapewnienie firmie wyraźnej płynności.
- Kredyt inwestycyjny– pozwala na sfinansowanie majątku trwałego, wymaga też wykazania się wkładem własnym.
- Limit kredytowy w rachunku bieżącym – rozwiązanie wielokrotnego użycia, które pozwala na szybkie pokrycie bieżących kosztów związanych z prowadzeniem firmy.
- Linię kredytową– to rozwiązanie nie obciążą rachunku firmy, ponieważ ma oddzielne konto.
Aktualny ranking kredytów na start działalności możesz sprawdzić tutaj.
Na co możesz przeznaczyć kredyt na start?
Kredyty firmowe są zaciągane w celu faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Za ich pomocą zazwyczaj się finansuje:
- Zakup urządzeń/maszyn
- Zakup licencji oraz oprogramowania
- Prowadzenie marketingu
- Dostosowanie budynków do prowadzenia działalności
- Zakupienia materiałów i surowców niezbędnych do prowadzenia biznesu
Są to więc wydatki wspierające firmę w rzeczywistym ich wejściu na rynek.
Biznesplan a kredyt na start
Zanim zaciągnie się kredyt na firmę, warto przygotować biznesplan. Dokument ten jest przydatny, jeśli chcielibyśmy się starać o dodatkowe fundusze dostępne np. w ramach wsparcia unijnego. Jest on też bardzo ważny dla banku, który oceni szanse na powodzenie firmy. Jest to wreszcie dokument, który pozwala nam na uporządkowanie potencjalnych wydatków firmy, a zatem na lepsze określenie, jaki kredyt jest nam potrzebny.