Jaka jest recepta na udane negocjacje i mediacje?

Każde udane negocjacje i mediacje wymagają dobrej strategii. W tym artykule wyjaśnimy kroki, których należy przestrzegać podczas opracowywania strategii mediacji. Ale aby położyć podwaliny pod te wyjaśnienia, najpierw warto zwrócić uwagę na cechy dobrego rzecznika mediacji.

Negocjacje i mediacje – cechy udanego mediatora

Tak jak w każdym innym zadaniu – przygotowanie jest kluczem. Ważne jest, abyś jako mediator ze sobą całą amunicję, którą możesz zebrać, aby przekonać drugą stronę. Dobra znajomość faktów i prawa pokaże, że negocjujesz z pozycji siły. Powinno to również sprawić, że Twój klient będzie miał pewność, że jest w stanie uzyskać najlepszą dostępną ugodę, czując, że sens negocjacji i mediacji jest odczuwalny.

Otwartość jest kolejną cechą. Strony rozstrzygną sprawy, gdy uznają, że mają wystarczające informacje, aby ocenić swoje szanse na spory sądowe. Niektóre z tych informacji zwykle muszą pochodzić z drugiej strony. Mediacja jest okazją do bezpośredniej wymiany informacji, aby nikt nie czuł, że jest pozostawiony w niewiedzy. Wstrzymanie informacji na ogół przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i może spowodować, że druga strona podejrzewa słabość po Twojej stronie, jako mediatora. Ważna jest również cierpliwość. W pewnym momencie może być kuszące to, aby zrezygnować, zamiast pozostać skupionym na celu. Jako dobry mediator, negocjator musisz oprzeć się tej pokusie, by przyspieszyć ten proces i prowadzić go do szczęśliwego finału.

Udane negocjacje i mediacje – krok po kroku

Pomyślność negocjacji i mediacji zależy od kilku zasadniczych kroków, a wszystkie te kroki są oparte na zdrowym rozsądku. A jeśli masz cechy, które opisano w poprzednim akapicie, następujące kroki powinny być dla Ciebie całkowicie naturalne, a nawet automatyczne.

Wybierz odpowiedni czas na mediację i zorganizuj konferencje przed mediacją. Poświęć na to wystarczającą ilość czasu i przygotuj swojego klienta. Ustaw ton całej mediacji swoim oświadczeniem otwierającym a potem jak najszybciej wejdź w strefę negocjacji. Nigdy też nie przyjmuj podejścia oddolnego. Kluczowy okazuje się ten właściwy czas. W idealnym świecie strony zgodziłyby się pośredniczyć jak najszybciej po powstaniu sporów. W prawdziwym świecie często są skłonni zrobić coś przeciwnego i poczekać do maksymalnego opóźnienia sprawy Jednak mimo wszystko większość ludzi chce uniknąć niepewności, dlatego jeśli tylko masz jakikolwiek wpływ na moment realizacji negocjacji i mediacji zrób wszystko, by odbyły się jak najszybciej od momentu, w którym czujesz iż jesteś do nich naprawdę dobrze przygotowany. To najlepsza podwalina do dalszego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com