Jaka drukarka do kodów kreskowych będzie najlepsza?

Urządzenia drukujące etykiety z kodami kreskowymi to podstawowe maszyny wykorzystywane w branży logistyczno-transportowej. Bez nich składowanie, inwentaryzowanie i przesuwanie towaru byłoby znacznie utrudnione. Jaki model wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Drukarka do kodów kreskowych – różne rodzaje

Na wstępie należy zastanowić się, jaki rodzaj drukarki do etykiet będzie najlepszy. W tym celu trzeba przeanalizować częstotliwość dziennych wydruków w zakładzie pracy. Poszczególne typy maszyn różnicują się wydajnością, czyli szybkością, możliwą ilością dziennych wydruków.

Wyróżnić można tzw. biurkowe drukarki do kodów kreskowych. Są one idealne w przypadku, gdy ilość dziennych wydruków nie przekracza dwudziestu tys. W zakładach pracy, w których pojawia się konieczność drukowania  w częstotliwości +20 tys. – 60 tys., sprawdzi się model półprzemysłowy, z kolei przemysłowa drukarka do kodów kreskowych znajdzie zastosowanie w magazynach, gdzie ilość wydruków przekracza 60 tys.

Szerokość etykiet ma znaczenie

Olbrzymie znaczenie ma pożądana szerokość tworzonych etykiet. W tym aspekcie wybór jest bardzo prosty. Dostępne są bowiem drukarki do etykiet o szerokości  do 110 mm oraz szerszych. Te pierwsze uchodzą za standardowe, w większości firm logistycznych pracuje się właśnie na etykietach o szerokości 110 mm. Takie wydruki zapewniają urządzenia biurkowe oraz półprzemysłowe. Gdy pożądane jest tworzenie szerszych etykiet, konieczne jest zakupienie maszyny przemysłowej.

Głowica

Głowica zamontowana w drukarkach do kodów kreskowych wpływa na jakość powstających etykiet. Jej sprawność podawana jest w dpi. W przypadku, kiedy etykiety mają być proste i zawierać jedynie standardowy, duży kod kreskowy oraz tradycyjną czcionkę, wystarczy urządzenie z głowicą o rozdzielczości 203 dpi.

Jeżeli jednak na wydruku mają pojawić się dodatkowe małe kody kreskowy, niewielkie elementy graficzne lub miniaturowe litery, należy zainwestować w lepszy sprzęt. W takich przypadkach niezbędna będzie drukarka do kodów kreskowych pracująca w rozdzielczości 300 – 600 dpi.

Jest to bardzo ważny aspekt. Wybór maszyny, która nie zapewni pożądanej detalicznej jakości wydruku, będzie oznaczał nieczytelność etykiety, skaner nie będzie w stanie jej sczytać.

Materiał etykiety a technologia druku

Trzeba też wziąć pod uwagę, na jakim materiale mają być drukowane etykiety. Dostępne na rynku drukarki kodów kreskowych różnią się wykorzystywaną technologią przenoszenia tuszu. Tę trzeba dopasować właśnie do rodzaju materiału, jaki będzie zadrukowywany:

– papier termiczny: najniższa jakość wydruku, który szybko ulega ścieraniu. Do drukowania na tym materiale można stosować zarówno drukarki etykiet termiczne, jak i termotransferowe,

– papier zwykły: zwiększona trwałość, konieczność stosowania urządzeń termotransferowych,

– folia: najtrwalsze, możliwe wykorzystanie wyłącznie modeli termotransferowych.

To najważniejsze aspekty, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Są jeszcze inne czynniki różniące poszczególne rodzaje drukarek, ale nie są one tak istotne, wpływają na komfort pracy, a nie jakość tworzonych wydruków. Wśród nich można wymienić np. sprzęt stacjonarny lub mobilny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com