Jak zwiększyć zdolność kredytową przed wzięciem pożyczki?

Zdolność kredytowa wskazuje na maksymalną kwotę, jaką dany bank może Ci pożyczyć. Jeśli zależy Ci na dużej sumie, warto podwyższyć ten parametr. Tylko jak to zrobić? Jest na to kilka sprawdzonych sposób, o których piszemy poniżej. Dowiedz się, w jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową.

Spłać dotychczasowe zobowiązania

Obliczając Twoją zdolność kredytową, banki zwracają uwagę na to, czy spłacasz inne kredyty, alimenty, pożyczki oraz wszelkiego rodzaju pozostałe zobowiązania, które stanowią stały wydatek w Twoim budżecie domowym. Jeśli jest ich dużo, Twoja zdolność kredytowa spadnie, dlatego w miarę możliwości pozbądź się ich, tak aby mieć czyste konto podczas składania wniosku. Pamiętaj, że do zobowiązań liczą się również karty kredytowe i debety w koncie, nawet jeśli w ogóle z nich nie korzystasz. Dlatego w celu poprawienia zdolności kredytowej najlepiej zrezygnować z tego rodzaju produktów, przynajmniej na czas składania wniosku.

Bądź sumiennym dłużnikiem

W celu ustalenia zdolności kredytowej bank analizuje również Twoją historię jako dłużnika. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu są wszelkiego rodzaju bazy dłużników, jak BIG, KRD czy ERIF. Jeśli więc w przeszłości zdarzyło Ci się nie spłacić kredytu lub mocno się spóźniałeś z uregulowaniem wpłat, istnieje ryzyko, że nie dostaniesz kolejnej pożyczki. Żeby nie psuć swojej zdolności kredytowej na przyszłość, koniecznie spłacaj swoje zobowiązania w terminie i zgodnie z umową.

Wydłuż termin spłaty

Im dłuższy termin spłaty, tym mniejsza pojedyncza rata, co korzystnie wpływa na zdolność kredytową. Oczywiste jest bowiem to, że mniejszą ratę łatwiej spłacać – miej to na uwadze, jeśli zależy Ci na jak największej kwocie. Jednocześnie nie zapominaj, że wraz z wydłużaniem terminu spłaty wzrasta również oprocentowanie, w związku z czym kredyt staje się droższy. Porównaj w kalkulatorze kredytów gotówkowych, jak kształtuje się wysokość raty i wartość oprocentowania w zależności od czasu spłaty.

Dobierz dodatkowe zabezpieczenia

W przypadku wysokich sum bank lub firma pożyczkowa może żądać zabezpieczeń, które mają na celu uchronić przed ryzykiem niespłacenia zobowiązania przez dłużnika. Jeśli więc zależy Ci na dużej kwocie, weź pod uwagę, że instytucja finansowa będzie chciała Twojej zgody na weksel, cesję, zastaw rejestrowy czy oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Zaciągnij kredyt z drugą osobą

Duży kredyt gotówkowy na ekredyt24.com.pl znacznie łatwiej zaciągnąć w przypadku dwóch pracujących osób, które zarabiają i wspólnie mają znacznie większą zdolność kredytową niż w pojedynkę. Warunkiem jest uzyskiwanie regularnych dochodów przez obu wnioskodawców, ponieważ jeśli jeden z nich nie pracuje i nie zarabia, będzie stanowić wyłącznie obciążenie, de facto obniżając zdolność kredytową. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki w pojedynkę.

Polecamy:
Pożyczki 24h – na czym polegają i czy są bezpieczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com