Myśl o stworzeniu własnej strony internetowej może wydawać się przytłaczająca. Być może sam zacząłeś się zastanawiać jak stworzyć stronę i po krótkim badaniu możliwości pomyślałeś, że to zadanie jest niemożliwe dla każdego oprócz programisty lub osoby z doświadczeniem w projektowaniu stron internetowych?
Cóż, mamy dla Ciebie dobre wieści – istnieje oprogramowanie, które jest tak łatwe w użyciu, że praktycznie każdy może z powodzeniem stworzyć unikalną i profesjonalnie wyglądającą stronę internetową dla swojej firmy, bloga lub portfolio. To WordPress.
Co to jest WordPress?
WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który pozwala hostować i budować strony internetowe. WordPress zawiera architekturę wtyczek i system szablonów, dzięki czemu możesz dostosować dowolną stronę internetową do swojej firmy, bloga, portfolio lub sklepu internetowego.
Ale jak?
Poniżej mini przewodnik, który obejmie podstawowy proces tworzenia własnej witryny WordPress, a także listę wskazówek i porad, o których należy pamiętać podczas pracy z tym CMS.
WordPress dla początkujących: jak stworzyć stronę?
Istnieje wiele sposobów na stworzenie wymarzonej witryny za pomocą WordPress. Użytkownicy zazwyczaj uważają oprogramowanie za łatwe w użyciu, ale rozpoczęcie pracy może być zastraszające, jeśli jesteś zupełnie nowy w tym procesie.
Jak zbudować stronę internetową WordPress?
-
Wybierz pakiet
-
Skonfiguruj nazwę swojej domeny i dostawcę hostingu
-
Zainstaluj WordPress
-
Wybierz swój motyw
-
Dodaj posty i strony do swojej witryny
-
Dostosuj swoją stronę
-
Zainstaluj wtyczki
-
Zoptymalizuj swoją witrynę, aby zwiększyć szybkość strony
-
Czerp inspirację z przykładów witryn WordPress
Według ekspertów WordPress jest jedną z najpopularniejszych dostępnych obecnie opcji CMS. Jego łatwość użycia i wszechstronność pozwalają większości użytkowników i właścicieli firm stworzyć stronę internetową, która będzie odpowiadać ich potrzebom związanym z oprogramowaniem
Aby rozpocząć tworzenie witryny, zgodnie z powyższymi punktami na początku wybierz odpowiedni pakiet WordPress. Masz tylko jedną (bezpłatną) opcję planu – ale wymaga to zakupu domeny, dostawcy hostingu, wtyczek, motywów i wszystkiego innego związanego z witryną WordPress.org. Jeśli chodzi o WordPress.com, będziesz musiał wybrać jeden z pięciu oferowanych pakietów.
Główne różnice między planami obejmują opłatę miesięczną, rodzaje dostosowywania strony oraz dostęp do narzędzi marketingowych.
Następnie, skonfiguruj nazwę swojej domeny i dostawcę hostingu. Konfigurowanie nazwy domeny i wybór dostawcy hostingu dla WordPress zwykle ma miejsce w tym samym czasie w procesie tworzenia witryny.
Pomyśl o swojej nazwie domeny jako o adresie domowym – w ten sposób użytkownicy mogą zlokalizować Twoją witrynę w Internecie. Twój dostawca hostingu jest miejscem, w którym faktycznie przechowywana jest Twoja strona internetowa. Bez dostawcy hostingu Twoja witryna nie miałaby miejsca na serwerze, aby „istnieć”.
Jeżeli chciałbyś lepiej poznać możliwości jakie daje WordPress, warto przeszukać sieć pod kątem materiałów edukacyjnych na jego temat. Jest tego naprawdę dużo.
Od kanałów na YouTube, po serwisy ze szkoleniami takie jak Udemy. To co polecam, to Kurs WordPress dostępny na JZS, czyli na blogu dla miłośników WordPress’a. Szeroka i odpowiednio uporządkowana wiedza, to kluczowy czynnik, mający wpływ na to, jak szybko i dobrze opanujesz to skalowalne środowisko. W innym wypadku łatwo jest się poddać, a to najgorsze co możesz zrobić.
To absolutnie konieczny początek, później pozostają kolejne wyżej wymienione kroki albo – no cóż, jeśli taka Twoja wola, oddanie całej pracy w ręce ekspertów.