Poszukiwanie pracy wiąże się nie tylko z wysyłaniem wielu dokumentów aplikacyjnych, ale również z chodzeniem na rozmowę o pracę. To kolejny etap rekrutacji, który jest niezbędny, jeśli chcemy otrzymać zatrudnienie. To, jakie zrobimy pierwsze wrażenie na pracodawcy, w dużej mierze przekłada się na nasze szanse na tym etapie rekrutacyjnym.
Rozmowa o pracę najczęściej jest kolejnym etapem, w którym pracodawca decyduje na spotkanie z tymi osobami, które spełniają jego oczekiwania w dokumentach aplikacyjnych. Najczęściej zapraszanych jest kilku lub kilkunastu kandydatów, którzy najbardziej rokują na zatrudnienie. Konkurencja jest więc spora, a wygranie z tyloma osobami zależy od wielu czynników. Najważniejszym są oczywiście kompetencje, doświadczenie i kwalifikacje, jakie posiadamy. Potencjalny pracodawca lub rekruter sprawdza, czy faktycznie wszystko, co wpisaliśmy w CV jest prawdą, a także prowadzi rozmowę w taki sposób, aby ocenić, czy kandydat spełnia jego oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że w czasie takiej rozmowy duże znaczenie ma nasz wygląd, zachowanie oraz szereg elementów należących do komunikacji niewerbalnej.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Ubiór na spotkaniu rekrutacyjnym ma spore znaczenie, gdyż jest pierwsza rzeczą, jaką widzi potencjalny pracodawca. Warto więc zadbać o to, by wyglądać profesjonalnie, elegancko, a także dopasować się do branży, w której szukamy zatrudnienia. Nieco inaczej powinny ubrać się osoby szukające pracy biurowej w korporacji czy w obsłudze klienta, a inaczej osoby, które szukają pracy w warsztacie samochodowym, salonie kosmetycznym czy innym punkcie usługowym, który polega przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z klientem. Nasz ubiór powinien być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Najlepiej sprawdzają się dobrej jakości ubrania, eleganckie, świetnie skrojone i uszyte z wysokiej jakości materiałów. Na https://fanaberia.com/ można znaleźć sporo ciekawych modeli, wśród których każdy powinien znaleźć coś idealnego dla siebie. Planując ubiór zawsze pamiętajmy, że na rozmowie o pracę powinniśmy być ubrani tak, by dobrze się w ubraniu czuć, a nie być przebranym. Jeśli ubiór nie będzie nam do końca odpowiadał, z pewnością będziemy zachowywać się nieco nienaturalnie.
Zachowanie profesjonalizmu przy każdym pytaniu
W trakcie rozmowy o pracę możemy spodziewać się wielu pytań, także tych trudnych, z którymi można mieć nieco kłopotów. Zadbajmy o to, by za każdym razem odpowiadać swobodnie, bez nadmiernej gestykulacji, zachowując naturalny ton głosu. Jeśli na jakieś pytanie nie chcemy odpowiadać, również warto to zakomunikować, zamiast odpowiadać nie na temat lub mocno zawoalować odpowiedź. Naturalne zachowanie jest najbardziej wskazane, gdyż potencjalny pracodawca widzi więcej niż nam się może wydawać. Aby jak najlepiej wypaść, warto do rozmowy dobrze się przygotować. Dobrym pomysłem jest przede wszystkim poznanie firmy, do której aplikujemy, poczytanie na temat jej działalności, przejrzenie strony internetowej i mediów społecznościowych. Dzięki temu będziemy świetnie przygotowani na wiele pytań związanych z daną branżą, a także na to kluczowe – dlaczego chcemy pracować akurat w tej, a nie innej firmie.