Jak znaleźć dobrego pracownika?

Od momentu wystawienia ogłoszenia do chwili znalezienia odpowiedniego kandydata mija średnio 40 dni. Każdy dzień prowadzenia rekrutacji to dodatkowy koszt dla pracodawcy. Jeszcze bardziej problematyczne, niż długotrwałe poszukiwanie, jest znalezienie kandydata, a następnie konieczność szybkiego rozwiązania z nim umowy. Dlatego nie zawsze szybciej znaczy lepiej. Jak w krótkim czasie znaleźć dobrego pracownika, który zostanie w firmie na dłużej? Podpowiadamy!

Trzy kroki do znalezienia dobrego pracownika

Stwórz ogłoszenie

Każdy z obecnych rekruterów lub pracodawców był kiedyś po drugiej stronie. Przypomnij sobie, jakie były Twoje oczekiwania w stosunku do potencjalnego pracodawcy. Co było najważniejsze, a czego zabrakło? Wykorzystaj to, tworząc własne ogłoszenie! Jakie informacje muszą się w nim znaleźć? Przede wszystkim dane firmy, opis stanowiska pracy, wymagania (np. poziom wykształcenia, umiejętności), forma zatrudnienia (np. możliwość pracy zdalnej całkowitej lub częściowej). Warto wspomnieć o umiejętnościach, które nie są niezbędne, ale będą dodatkowym atutem. Mogą okazać się pomocne w przypadku dwóch kandydatów o podobnym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Warto już w ogłoszeniu zamieścić widełki płacowe, co zachęci do kontaktu jedynie tych kandydatów, którzy są naprawdę zainteresowani podjęciem pracy.

Dodaj ogłoszenie

Gdzie zamieścić ofertę? Do wyboru masz kilka opcji. Pierwsza z nich to własna strona internetowa (ogłoszenie możesz zamieścić np. w zakładce „kariera”). Druga: urząd pracy w mieście, na którego terenie działa Twoje przedsiębiorstwo. Trzecia: media społecznościowe prywatne lub firmowe. Czwarta: profesjonalne platformy rekrutacyjne.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieścić ogłoszenie w kilku miejscach naraz. Warto jednak zastanowić się, z jakich mediów korzystają potencjalni kandydaci. Ze względu na to, że dla wielu osób, zwłaszcza z pokolenia millenialsów i wchodzących na rynek pracy postmillenialsów, internet jest głównym kanałem informacyjnym, to właśnie na to medium warto postawić.

Pamiętaj, że na szybkim zakończeniu procesu rekrutacji zależy zarówno Tobie, jak i potencjalnemu pracownikowi. Platformy rekrutacyjne pozwalają znacznie skrócić czas poszukiwania, dlatego chętnie korzystają z nich obie strony.

Wybierz najlepszego kandydata

Jeżeli na Twoje ogłoszenie odpowiedziała odpowiednia liczba osób z wymaganym wykształceniem i umiejętnościami, postaraj się porozmawiać z więcej niż jednym kandydatem (nawet jeśli już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej masz ochotę zakończyć rekrutację). Dzięki temu zwiększysz szansę na znalezienie najlepszego pracownika i zdobędziesz cenne doświadczenie na przyszłość. Coraz częściej rozmowy rekrutacyjne odbywają się przez internet. To szansa na znalezienie pracownika spoza miejscowości, w której prowadzisz działalność (zwłaszcza gdy rekrutujesz na stanowisko, które umożliwia pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie). W trakcie rozmowy zapytaj nie tylko o umiejętności i doświadczenie niezbędne na danym stanowisku, ale także pasje i zainteresowania. Koniecznie rób notatki i zapisuj swoje wrażenia. Dzięki temu nawet po kilku rozmowach będzie Ci łatwiej przypomnieć sobie konkretną rozmowę i dokonać wyboru.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com