Jak znaleźć dobrego pracownika? 5 sprawdzonych sposobów

W sytuacji, gdy firma odczuwa skutki ograniczenia zasobów ludzkich, osoby odpowiedzialne za rekrutację nowych pracowników muszą zacząć wykorzystywać narzędzia HR o wyższym stopniu efektywności.

Sukcesy firmy i dzielenie się wiedzą

Pierwszym, sprawdzonym sposobem na to, aby zatrudnić osobę kompetentną do danego stanowiska, jest próba myślenia jak marketingowiec. Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne – wystarczy wykorzystać technikę, polegającą na wyszczególnieniu najlepszych cech i osiągnięć firmy już w samym ogłoszeniu o poszukiwanym pracowniku, opublikowanym na aplikuj.pl. Sukcesy przedsiębiorstwa świadczą o jego stabilności, co z kolei przykuwa uwagę młodych, utalentowanych ludzi.

Wartości dodane

Drugim sposobem, jaki warto rozważyć, jest wskazanie osobom poszukującym zatrudnienia, że firma oferuje im dostęp do wartościowej wiedzy i narzędzi, które pozwolą im się mocniej rozwijać. Ten etap rekrutacji weryfikuje również kandydatów, którym naprawdę zależy na danym stanowisku, odzielając ich od tych, którzy liczyli jedynie na łut szczęścia.

Profesjonalne budowanie bazy kandydatów

Trzecią techniką, pozwalającą zwiększyć efektywność działań w zakresie poszukiwania nowych pracowników, jest zaangażowanie w cały proces podwykonawców osób zatrudnionych w zarządzie, managerów, a także klientów i usługodawców. Z ich pomocą można zbudować sieć kontaktów, która jest już po wstępnej selekcji, co umożliwia szybsze, a przy tym często także skuteczniejsze obsadzenie określonego stanowiska.

Zezwolenie na kontakt między pracownikami a kandydatami

Czwartą propozycją, która pomaga znaleźć dobrego pracownika, jest zorganizowanie czasu na to, aby osoby, które zostały już zatrudnione jakiś czas temu, miały okazję porozmawiać z tymi, które aktualnie kandydują do objęcia stanowisk w danej firmie. Wielokrotnie zostało udowodnione, iż takie działanie wzmaga zainteresowanie posadą i przyczynia się do większego zaangażowania zarówno na etapie rekrutacji, jak i już po zatrudnieniu.

Piątym sposobem na to, aby zatrudnić pracownika, z jakiego będzie się zadowolonym, jest taki, aby wybierać tylko tych kandydatów, którzy wzbudzają sympatię danego rekrutującego. Choć jest to bardzo subiektywny wybór, to jednak ma on spore znaczenie dla jakości pracy w przyszłości. O wiele trudniej jest dzielić codzienne obowiązki z kimś, za kim się nie przepada, dlatego też warto stawiać na osoby, które zdążyło się polubić już w czasie trwania rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com