Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na inwestowanie w branżę gastronomiczną. Niestety, wielu z nich zapomina, że ogromne znaczenie w tym, aby lokal odniósł sukces, ma nie tylko profesjonalna obsługa, prowadzone działania marketingowe i najwyższej jakości produkty, ale… lokalizacja! Poniżej podpowiadamy, czym się kierować szukając tej odpowiedniej.
Grupa docelowa
Kluczowe znaczenie w dobrze lokalizacji powinna mieć grupa docelowa, do której skierowany będzie lokal. Obecnie na rynku jest wiele restauracji, które dzieli się ze względu na rodzaj oferowanego menu (np. kuchnia polska, fast foody, wegetariańskie przekąski, kuchnia orientalna), obsługę (np. lokale gastronomiczne z obsługą gastronomiczną, bary serwujące dania na wynos, samoobsługa) oraz wspominaną grupę docelową. Dlaczego jest on tak ważna? Wybierając lokal w centrum handlowym, trudno będzie dotrzeć do biznesmenów. Nie ma też co liczyć na to, że turyści pojawią się na przedmieściach. Takie rozważania trzeba więc rozpocząć już na poziomie tworzenia koncepcji restauracji i budowania biznesplanu.
Zarządca nieruchomości
Wybór odpowiedniej grupy docelowej jest bardzo ważny, ale nie można pominąć także dokładnego sprawdzenia oferty zarządców oglądanych nieruchomości. Jaki powinien być dobry zarządca nieruchomości komercyjnych? Powinien jak Nordhome.com.pl prowadzić szereg działań z zakresu zarządzania i administrowania, obsługi technicznej oraz obsługi finansowo-księgowej. Do obowiązków zarządcy należy kontrola nad stanem technicznym budynku oraz dbałość o zachowanie w nim odpowiedniej czystości. Dodatkowo powinien też sprawdzać, czy nieruchomości używane są zgodnie z przeznaczeniem, windykować należności, naliczać wysokość czynszu oraz innych opłat eksploatacyjnych, a także prowadzić dokumentację dotyczącą stanu budynku i finansową.
Konkurencja
Znalezienie odpowiedniej lokalizacji wiąże się też z koniecznością dokładnego przeanalizowania konkurencji. Co na pewno trzeba ustalić? Jakie restauracje znajdują się w sąsiedztwie oraz ich dokładny profil (restauracja, bistro, bar szybkiej obsługi) oraz ilu gości je odwiedza i co najczęściej zamawiają. W tym celu przyda się wcielenie w rolę klienta. W ten sposób można dokładnie ocenić nie tylko menu, ale także design w punktach konkurencji oraz podpatrzeć niedostatki konkurenta i uniknąć ich we własnej restauracji. To szczególnie istotne, gdy otwierany przez nas lokal serwuje podobne smakołyki jak jedna z pobliskich knajpach.