Jak zmotywować pracownika do przestrzegania zasad BHP?

Prowadzisz firmę, a może jesteś specjalistą ds. BHP? Ile już razy słyszałeś, że odzież ochronna jest niewygodna, niepotrzebna i przeszkadza? A na głoszone zasady bezpieczeństwa, że — przecież nic się nie stanie. No właśnie, zatem jak temu zaradzić? W jaki sposób zaangażować pracowników w działania BHP? Same szkolenia BHP wstępne czy okresowe to priorytet, jednak możesz zrobić jeszcze więcej.

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, każdy pracownik powinien ze starannością podchodzić do zasad bezpieczeństwa w firmie. Bez wątpienia w każdym miejscu pracy istnieją mniejsze i większe zagrożenia, których pracownik powinien być świadomy. Między innymi temu mają służyć wstępne i okresowe szkolenia BHP. W rzeczywistości jednak często wiedza mija się z praktyką, szczególnie można to zauważyć na stanowiskach robotniczych w branży budownictwa lub drogowej. Praca na wysokości bez zabezpieczeń, prace budowlane bez kasku czy działania wykonywane w pośpiechu bez użycia środków ochrony indywidualnej.

Lekceważenie zaleceń dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to duży problem dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Pracodawcy lub specjaliści od BHP muszą się głowić w jaki sposób nakłonić pracowników do przestrzegania zasad BHP, niezależnie od okoliczności i nie jest to łatwe. Ciągłe wymówki, praca w pośpiechu, niedbałość, lekceważenie procedur, a co najgorsze brak świadomości ulotności zdrowia i życia.

10 sposobów, które przybliżą Twoich pracowników do zasad BHP

 1. Kary, upomnienia i nagany za nieprzestrzeganie zasad BHP. Konkretne i drastyczne rozwiązanie, jednak czasem  konieczne. Należy przy tym pamiętać, że kara może wywoływać strach i stres, a to nie będzie już pozytywnie wpływało na przebieg pracy.
 2. Premie za wzorowe przestrzeganie przepisów, noszenie odzieży ochronnej oraz stosowanie wymaganych środków zabezpieczających.
 3. Nagrody za wdrożone zmiany zaproponowane przez pracownika.
 4. Konkursy z wiedzy o zasadach BHP.
 5. Kontrole. Przeprowadzanie wyrywkowych kontroli na stanowiskach pracy, zakończonych premią okresową według zasług.
 6. Otwartość na propozycje pracownika dotyczące poprawy komfortu pracy. Możliwość zgłoszenia przez pracownika elementów, które mogą poprawić komfort pracy oraz wesprzeć działalność firmy.
 7. Reagowanie na uwagi pracownika, które mogą polepszyć środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.
 8. Stosowanie jednakowej odzieży roboczej oraz pozostałych elementów zapewniających bezpieczeństwo w pracy.
 9. Szerzenie poczucia współodpowiedzialności. Pracownik powinien mieć poczucie, że jego zaniedbanie może doprowadzić do tragedii innego pracownika.
 10. Umieszczanie wymownych tablic dotyczących bezpieczeństwa w pracy, a nawet dających do myślenia utworów muzycznych.

Zagrożenia związane z oświetleniem, elektrycznością, hałas, wibracje czy zapylenie to tylko niewielka część zagrożeń  z jakimi mają styczność pracownicy. Osoba świadcząca usługi BHP dla firm powinna mieć świadomość, że to właśnie ta osoba wykonująca daną czynność zna jej największe minusy. I właśnie ze względu na to konieczne jest słuchanie uwag pracownika, bo to on z racji wykonywanych obowiązków może wiedzieć najwięcej.

Motywacją dla niego będzie poczucie odpowiedzialności i możliwość ingerencji w sposób wykonywania czynności. Uznanie jego poglądów i wdrożenie rozwiązań z pewnością szybciej zapewni firmie bezpieczeństwo niż stosowanie kar. W procesie motywowania trzeba mieć na uwadze wszelkie aktywności otwierające wyobraźnie i dając pracownikowi moc sprawczą, pobudzające do myślenia i działania. Najlepsze efekty przynoszą wzmocnienia pozytywne i nimi należy posługiwać się w procesie motywacji.

2 Comments on “Jak zmotywować pracownika do przestrzegania zasad BHP?”

 1. Jeżeli poznają konsekwencje ich nie przestrzegania to z pewnością będą bardziej ostrożni. Tutaj podstawą jest odpowiednie szkolenie. Jeżeli chodzi o Warszawę to mogę polecić BHP Consulting.

 2. Najlepszym sposobem jest działanie, same prośby nic nie dają. Niektórym nawet wypadki innych, nie otwierają oczu. To smutne. Praca bez kasku, bez zabezpieczeń BHP to życie na krawędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com