Budowanie zespołu zwane z angielskiego również team-buildingiem, to zadanie dla kierownika lub lidera zespołu. Od umiejętności lidera zależy w głównej mierze efektywność pracy i atmosfera panująca w zespole. Osoba na takim stanowisku powinna w łatwy sposób porozumiewać się z ludźmi, potrafić szybko zidentyfikować i rozładowywać konflikty w grupie oraz odpowiednio motywować poszczególnych członków swojego zespołu.
Poznaj swój zespół
Zadaniem kierownika zespołu jest poznanie indywidualnych talentów i umiejętności poszczególnych osób, w szczególności ich mocnych i słabszych stron, zagadnień w których czują się dobrze i którymi się interesują, jak również grupy zadań których woleli by nie wykonywać. Chodzi głównie o to, aby efekt pracy zespołu był lepszy niż praca tych samych osób pracujących indywidualnie. Dzięki obserwacji pracowników podczas wykonywania przez nich powierzonych im zadań, lider jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób współpracują oni z zespołem, rozwiązują oni problemy i komunikują się z kierownikiem. Warto znać preferencje swoich podwładnych, aby w sposób optymalny przydzielać im zadania. Zazwyczaj jeśli lubimy jakiś typ zadań, wykonamy je szybko i precyzyjnie. W przeciwnym przypadku lub w sytuacji gdy zadanie przekracza możliwości pracownika, praca zostanie wykonana w dłuższym czasie lub dostarczony produkt czy usługa będzie niższej jakości. Istotna jest rozmowa z pracownikami, wysłuchanie co mają oni do powiedzenia w temacie wykonywanych prac, czy relacji w zespole oraz odpowiednio szybka reakcja kierownika w celu zażegnania konfliktom, jeśli takie wystąpią.
Zadbaj o odpowiednią motywację
Kolejna ważna kwestia, to odpowiednia motywacja do pracy. Pracownik który nie jest odpowiednio zmotywowany płacowo i pozapłacowo, prawdopodobnie w dłuższym lub krótszym okresie czasu, będzie chciał zmienić pracodawcę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę czy posiadających wymagane do realizacji projektów certyfikacje. Jednym z narzędzi motywujących są różnego rodzaju pakiety socjalne obejmujące karnety do obiektów sportowych, prywatna opieka medyczna, czy (szczególnie w większych firmach) organizowanie przedszkoli na terenie zakładu pracy.
Dodatkowym narzędziem służącym budowaniu zgranego zespołu są imprezy i wyjazdy integracyjne z odpowiednio przygotowanym programem team-buildingowym. Najczęściej w programie takich imprez, organizowane są różnego rodzaju zabawy rozwijające umiejętności pracy zespołowej oraz pozwalające na rozpoznanie indywidualnych umiejętności członków zespołu. Chodzi o to, aby poprzez wspólną zabawę uczyć zaufania w zespole oraz dać możliwość wspólnej realizacji zadań. Idealnie nadają się do tego różnego rodzaju rozgrywki, w których tak jak w firmie, główną rolę odgrywa praca zespołowa. Obserwacja uczestników podczas tego typu zabaw pozwoli zidentyfikować przywódców, tych którzy odgrywają rolę pracowitych “mrówek”, osoby które doskonale czują się w zespole oraz te które preferujące pracę indywidualną.
W odróżnieniu od wyjazdów motywacyjnych, na imprezy o charakterze typowo team-buildingowym przeznaczyć można mniejszy budżet, a same imprezy odbywać się mogą w okolicy miejsca pracy. Oczywiście oba typ imprez i wyjazdów z powodzeniem można połączyć: podczas wyjazdu integracyjnego zaplanować można szkolenie podnoszące kwalifikacje pracowników, a podczas wyjazdu motywacyjnego – zajęcia team-buildingowe, itp. Przy organizacji wyjazdu dla pracowników warto skorzystać z pomocy biur podróży czy agencji eventowych takich jak Grupa Adventure Planet z Poznania, specjalizujących się w przygotowywaniu imprez i wyjazdów dla firm.
Motywacja do pracy jest kluczowa, szczególnie w przypadku starszych i doświadczonych pracowników. Warto o nią zadbać. Bez niej imprezy integracyjne mogą nie spełnić zakładanej roli.