Jak zapewnić pisklętom doskonałe warunki do rozwoju i opuszczenia jaja

Większość hodowców drobiu wie, jak ważne jest zapewnienia pisklętom doskonałych warunków do rozwoju i opuszczenia jaja w okresie inkubacji oraz klucia. Ponieważ każda z faz inkubacji wymaga nieco innych parametrów środowiska, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, od których zależy powodzenie całego procesu. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Inkubator lęgowy – jaką pełni funkcję?

Kluczowy, dla zapewnienia pisklętom rozwoju wewnątrz jaja i przebicia skorupki, jest okres inkubacji w inkubatorze lęgowym, posiadającym funkcje, umożliwiające utrzymanie optymalnych warunków w komorze. Warto poszukać go u dostawców profesjonalnego sprzętu do hodowli drobiu, takich jak Bio Eggs z Krakowa, których wiedza i doświadczenie pozwalają na dostarczanie inkubatorów, zarówno na potrzeby indywidualnych hodowców, jak i dużych hodowli.

Dobry inkubator umożliwia monitorowanie procesów zawiązania się zarodka oraz rozwoju piskląt wewnątrz jaja. W tym czasie, w komorze lęgowej, utrzymywane są odpowiednia temperatura i wilgotność, co gwarantuje bezpieczne przejście do fazy klucia, a tym samym ogranicza ryzyko strat hodowcy.

Etap klucia piskląt – dlaczego jest tak ważny?

Inkubacja jaj kurzych trwa 21 dni. Na ostatnie 3 dni tego czasu przypada okres klucia, kiedy pisklę jest już w pełni rozwinięte i po przebiciu skorupki może samodzielnie wydostać się na zewnątrz. Przed nim poważne wyzwanie – zdane na własne siły, musi przeżyć pierwszą dobę. Etap klucia wymaga zmiany warunków na bardziej sprzyjające pisklętom, które są wtedy dość słabe. Z tego powodu warto wykorzystać klujniki, gdyż zapewnią bezpieczeństwo młodym ptakom. Podczas klucia, wskazane jest też utrzymanie wyższego stężenia dwutlenku węgla, ponieważ jego obecność w powietrzu wspomaga organizm pisklęcia w wydostaniu się z jaja. Konieczne jest też stałe monitorowanie poziomu wilgotności i temperatury. To ważne, gdyż kiedy wilgotność powietrza jest zbyt mała, pisklętom grozi odwodnienie. Aby zapewnić sobie wygodę obsługi, można wybrać inkubator z klujnikiem, posiadający alarm ostrzegający o zbyt wysokiej lub za niskiej temperaturze oraz o zmianach poziomu wilgotności.

Dodatkową zaletą klujników i wyposażonych w nie inkubatorów jest fakt, że pisklęta, dzięki zastąpieniu tac lęgowych koszami, będą tam chronione przed upadkiem na twardą powierzchnię. Wnioski są oczywiste – tylko wykorzystanie odpowiednich urządzeń zapewni pisklętom doskonałe warunki rozwoju, a hodowcom sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com