Pakowanie paczki to niejednokrotnie spore wyzwanie szczególnie gdy mamy do czynienia z nieregularnymi produktami lub nietypowym opakowaniem. Poradnik opisuje krok po kroku od warstwy zewnętrznej aż po wypełnienie sposoby zabezpieczenia przesyłek przeznaczonych do wysyłki kurierskiej. Zapakuj paczkę bezpiecznie!
Zabezpieczenie przesyłki z zewnątrz
Najlepszym sposobem na skuteczną ochronę opakowania jest folia stretch. Dodatkowo gdy chcemy ukryć zawartość paczki, mamy kolorowy karton czy z innych powodów nie chcemy aby przesyłka była widoczna – zastosujmy czarną folię stretch np taką:
Folia nadaje się zarówno do pakowania przesyłek kartonowych jak i rzeczy o nieregularnych kształtach np opon samochodowych, drewnianych skrzyń czy składaniu wielu opakowań w jedno i łączeniu za pomocą zewnętrznej warstwy folii.
Zapakuj w odpowiedni karton
Aby zagwarantować bezpieczną wysyłkę produktów nie wystarczy karton, do którego zmieści się dany przedmiot. Musimy zadbać o to, by nie było zbyt dużo pustych przestrzeni między ściankami pudła, a wysyłanym elementem. Karton powinien być dopasowany do gabarytów przedmiotu, aby spełnił swoją ochronną rolę. Jeżeli nie mamy pod ręką odpowiedniego pudła to konieczne jest wypełnienie przestrzeni między wysyłanym przedmiotem, a ściankami. Dzięki temu produkt nie będzie poruszał się wewnątrz, karton będzie mógł przejmować energię ewentualnych uderzeń, a przedmiot nie uszkodzi się w transporcie.
Czym wypełnić pustą przestrzeń w pudełku
Istnieje wiele materiałów nadających się doskonale do wypełnienia przestrzeni w pudełku. Jest całkiem sporo materiałów profesjonalnych.
Profesjonalne wypełniacze do paczek
- wypełniacz styropianowy,
- wyściółka kartonowa,
- torebki z powietrzem.
Jeżeli nie zależy nam na profesjonalnym wyglądzie – możemy użyć absolutnie wszystkich materiałów.
Zamienniki profesjonalnych wypełniaczy do paczek
- stare gazety,
- trociny,
- ścinki materiału,
- podarte kartony,
- ulotki,
- ścinki z niszczarki do dokumentów.
Możliwości jest sporo, wszystkie z wyżej wymienionych spełnią swoje zadanie. Różnice jakie występują między profesjonalnymi wypełniaczami do paczek, a tym co mamy pod ręką to przede wszystkim waga oraz estetyka. Jeżeli mieścimy się w limicie wagowym – można zaoszczędzić na profesjonalnym wypełniaczu i użyć amatorskiego zamiennika.
Gdzie nakleić list przewozowy
Podstawową zasadą jest umieszczenie listu przewozowego w widocznym miejscu, tak aby kurier mógł go bez problemu zlokalizować. Najlepiej widać taki list, gdy paczka zabezpieczona jest czarną folią stretch. List przewozowy powinien być także zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym. Do zabezpieczenia możemy użyć specjalnie do tego przeznaczonych kieszeni lub zalaminować całość taśmą klejącą przezroczystą. Nie wolno wkładać listu przewozowego pod bezbarwną folię stretch gdyż taki list będzie nieczytelny!
Podsumowanie
Stosuj zawsze podwójne zabezpieczenie, jeżeli wydaje Ci się, że paczka powinna dojechać bezpiecznie – zastosuj dodatkową warstwę izolacji. Często zdarza się, że paczki upadają, są przerzucane z miejsca na miejsce, czy układane jedne na drugich. Nie warto oszczędzać na opakowaniu, szczególnie w momencie gdy wysyłamy towar o znacznej wartości. Przesyłając szczególnie wrażliwy towar pamiętaj o naklejeniu oznaczenia by obchodzić się z paczką szczególnie ostrożnie.