Nawiewniki okienne stały się nieodzownym urządzeniem,instalowanym zarówno w zamontowanych już oknach, jak i ich montaż został przewidziany już na etapie budowy domu. Coraz częściej mieszkańcy miast decydują się na urządzenia wyposażone w redukcję hałasu dochodzącego z zewnątrz. Dodatkowo jakość powietrza jest coraz gorsza, dlatego producenci tworzą urządzenia z filtrem antysmogowym. Posiadając takie systemy, można zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu czy domu.
Po co montujemy nawiewniki
Nawiewniki okienne montowane są z kilku powodów. Ich zadaniem jest wymiana i cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Zapobiega to nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Zbyt duża wilgotność, może skutkować pojawieniem się grzybów, w miejscach, gdzie wilgoć zbiera się najbardziej. Grzyb na ścianie ma ogromny i negatywny wpływ na zdrowie domowników i nie można go lekceważyć.
Kolejnym argumentem jest polepszenie samopoczucia domowników, każdy z nas do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilość tlenu znajdującego się w świeżym powietrzu. Tak więc poza poprawą nastroju, poprawia się działanie organizmu, jesteśmy bardziej wypoczęci i mamy więcej energii. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to brak odpowiedniej wentylacji może mieć takie skutki.
Montaż nawietrzaka w już zamontowanym oknie
Najczęściej klientami montażystów nawiewników okiennych są osoby które, chcą zainstalować urządzenie w obecnych w mieszkaniu oknach. Poprawny montaż nawiewników (który został opisany przez wykwalifikowaną ekipę z Krakowa), powinien zostać wykonany z należytą starannością wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości nawiewników.
Aby nawiewnik okienny spełniał swoją funkcję, powinien być zamontowany na wysokości 2 metrów od posadzki. Sprawi to, że będzie funkcjonował w odpowiedni sposób, który nie będzie zbytnio wychładzał pomieszczenia.
Nawiewniki montuje się na górnej części stolarki okiennej, może być to zarówno profil skrzydła, jak również ościeżnica. Profesjonalne firmy zajmują się frezowaniem otworów wedle rysunków i wskazań producentów okien. Nawiewnik może być montowany zarówno na oknach wykonanych z PVC, jak i oknach drewnianych. W niewielu przypadkach konieczne jest wykonywanie wierceń, zależne jest to od budowy okna. Jednak jest to niezalecane, ponieważ może osłabić konstrukcję okna, jeśli wykonane przez montera bez doświadczenia. Należy pamiętać, że montaż koniecznie powinien odbywać się w górnej części okna, dzięki temu gorące powietrze znajdujące się na górze pomieszczenia, wymieniane będzie z powietrzem chłodniejszym z zewnątrz.
Ważne jest wybranie nowoczesnych nawiewników, które nie pogarszają akustyki okna, a zarazem mogą tłumić hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy czy pobliskiego placu zabaw. Najlepsi producenci posiadają modele, mogące obniżyć głośność o niemal 50 db.
Rodzaje nawiewników
Na rynku dostępne jest kilka typów nawiewników, które dzielone są na nawiewniki ręczne i nawiewniki automatyczne. W podziale chodzi wyłącznie o sposób regulacji ilości powietrza dostającego się do pomieszczeń z zewnątrz.
Nawiewniki regulowane ręcznie
W nawiewnikach ręcznych ilość powietrza regulowana jest za pomocą ręcznego ustawienia poziomu. Rozwiązanie posiadające swoje wady i zalety. Do głównych zalet należeć będzie dopasowanie ilości powietrza do indywidualnych wymagań mieszkańców. Jednak może być to również największa wada rozwiązania. Osoby posiadające ręczne nawiewniki, często w okresie zimowym ograniczają ilość powietrza, które dostaje się do mieszkania, w celu ograniczenia rachunków za ogrzewanie.
Nawiewniki ciśnieniowe
W nawiewnikach ciśnieniowych, dopływ powietrza zależny jest od różnicy ciśnień w pomieszczeniu i na zewnątrz. Przy przekroczeniu określonej różnicy, nawiewnik zostaje otwarty i do pomieszczenia dostaje się chłodniejsze powietrze, które wyrównuje ciśnienia. Zaletą tego rozwiązania jest, że zawsze w pomieszczeniu będzie odpowiednia wymiana powietrza, bez konieczności ingerencji ludzkiej. Ten typ doskonale sprawuje się również zimą, gdzie znacząco nie podnosi rachunków za ogrzewanie.
Nawiewnik higrosterowany
Doskonale urządzenie dla osób, które mają problemy z wilgocią w domu. Korzystając z higrometru, urządzenie doprowadza świeże powietrze w momencie, kiedy wilgotność w pomieszczeniu przekroczy określoną granicę. Doskonale rozwiązanie, które wpływa na bieżące zmiany wilgotności związane np. z gotowaniem potraw w kuchni, czy większą ilością gości w pomieszczeniu. Urządzenie do działania nie potrzebuje żadnego źródła zasilania. Bardzo często wybierane w blokach, które przechodziły termoizolacje.
Cena montażu nawiewnika okiennego
Koszt profesjonalnego montażu uzależniony będzie od ilości nawiewników, typu okien czy rodzaju nawiewnika. Ceny mogą różnić się również ze względu na województwo, w którym szukasz specjalisty. Koszt montażu najczęściej mieści się w granicy pomiędzy 50 złotych a 100 złotych. Nie polecamy wybierać najtańszych fachowców, ponieważ jest to inwestycja na lata.
Gdzie szukać fachowców
Warto skorzystać z usług monterów polecanych przez producentów urządzeń, ponieważ są przeszkoleni w montażu, który nie uszkodzi okna. Można skorzystać również z fachowców polecanych przez znajomych czy rodzinę, jednak mogą oni nie mieć doświadczenia z nawiewnikami firmy, które zostały kupione. Dlatego zachęcamy do kontaktu z producentem, najczęściej posiada on współpracujących z nim monterów, którzy na bieżąco są szkoleni z najnowszymi rozwiązaniami.
W artykule zamieszczono wizualizacje, której autorem jest firma brevis.com.pl