Aptekę – może otworzyć każdy. Nie trzeba być farmaceutą. Prowadzenie apteki jest takie samo jak prowadzenie każdej innej firmy (np. sklepu). Trzeba zamówić w hurtowni towar (tu w postaci chemicznych, czy naturalnych specyfików) i po prostu je sprzedawać. Inna kwestią pozostaje – kto będzie je sprzedawał. W tym wypadku już potrzebny jest odpowiedni farmaceuta – magister farmacji, którego trzeba zatrudnić.
Apteka jest więc normalnym, często – bardzo dochodowym interesem, który może otworzyć każdy. Ale nie ma tak łatwo, jak ze zwykłym sklepem. Przy otwieraniu apteki trzeba spełnić kilka warunków. Jeśli właściciel sklepu może bez problemu otwierać ich więcej (sieć sklepów), to właściciel apteki już nie bardzo. Jest to jednym z warunków zakładania apteki. Nie może on posiadać więcej niż 1 % aptek na terenie województwa. Inaczej sklepikarz – czym więcej sklepów, tym lepiej.
Inne warunki zakładania apteki
Przyszły aptekarz nie może jednocześnie prowadzić hurtowni farmaceutycznej, powinien posiadać zezwolenie na prowadzenie apteki od wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego oraz – co bardzo ważne – przez ostatnie 3 lata nie zostało mu odebrane zezwolenie na prowadzenie apteki.
Co na początek?
Działalność gospodarczą można dziś założyć w jeden dzień. Jeśli już uporamy się z wszystkimi sprawami, a nasza działalność jest jak najbardziej aktywna, wtedy należy złożyć wniosek do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego o odpowiednie zezwolenie na prowadzenia apteki. Jeśli je dostaniemy, apteka może zacząć normalnie działać. Niestety, takie zezwolenie jest płatne i może wynosić nawet pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jest określana na podstawie aktualnych przepisów. Jeśli otrzymamy zezwolenie, nie należy także zwlekać z otwarciem apteki, ponieważ inspektor może je cofnąć, jeśli przedsiębiorca nie otworzy apteki w ciągu czterech miesięcy od jego wydania. Trzeba również udać się do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia i przedłożyć tam odpowiednie dokumenty – m.in. zezwolenie.
Mamy zezwolenie i co dalej?
W każdej działalności gospodarczej ważna jest lokalizacja (siedziba) firmy. Jednak lokal apteczny powinien spełniać wszystkie wymagania sanitarne, techniczne, higieniczne oraz oczywiście bezpieczeństwa i higieny pracy. Apteka – to wyjątkowe miejsce. Jeśli sklep spożywczy (jego siedziba) powinien spełniać wszelkie wymogi sanitarne, to od apteki wymaga się znacznie więcej. W aptece ważna jest także jej podstawowa powierzchnia. Nie może ona być mniejsza niż 80 m2. Wszystkie pomieszczenia apteczne powinny być odpowiednio wyposażone. Łatwo zmywalne blaty, szafy chłodnicze, lodówki, czy urządzenia do pomiaru temperatur z przeznaczeniem wyłącznie dla leków – to tylko niektóre wymogi. Także pomieszczenie, gdzie przygotowuje się medyczne specyfiki (często sam skład jest ujęty na recepcie), wymagają odpowiednich warunków. Lokalizacja aptek to wyjątkowo ważna rzecz, ponieważ same apteki nie mogą się reklamować, więc to właśnie lokalizacja jest gwarantem sukcesu.
Artykuł opracowano wspólnie z firmą Awafarm przeprowadzającą profesjonalne badania biorównoważności.