Jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku?

Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem formy prawnej, która będzie najbardziej optymalnym wyborem dla naszego przedsiębiorstwa. W innych przypadkach lepszym będzie wybór spółki jawnej, a w innym komandytowej. Zależy to od wielu czynników na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej przecież bardzo ważnej decyzji. Ale co należy zrobić, gdy nasz wybór padł na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jakie kroki podjąć?

Jakie są poszczególne etapy zakładania takiej spółki? Na jakie formalności powinniśmy być przygotowani i jakie dokumenty będą nam potrzebne? Fundamentem istnienia spółki, czyli czymś, co może powołać ją do życia jest umowa spółki. Powstaje ona po to, by określić najważniejsze kwestie dotyczące powstającej korporacji. Ustala ona podstawowe i fundamentalne zagadnienia, takie jak: wybrana nazwa, określenie przedmiotu działalności, wskazywanie adresu siedziby spółki, czy ilość kapitału zakładowego.

Precyzuje ona także kwestie wspólników. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być on jeden lub wielu. Umowa spółki powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Gdy umowa jest już sporządzona, spółka otrzymuję formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Taka nazwa oznacza, że od tej chwili wspólnicy mają 6 miesięcy na dopięcie wszystkich potrzebnych szczegółów, aby rzeczywisty żywot spółki mógł się rozpocząć. Jest to czas, by między innymi zebrać potrzebny kapitał zakładowy, zaciągnąć zobowiązania, czy co najważniejsze – uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Gdy proces ten zakończy się pozytywnie, wówczas człon „w organizacji” znika i spółka jest gotowa do rzeczywistego działania. Niestety, ale sama procedura wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest nieco żmudna. Całą procedurę uskutecznia się w Sądzie Rejonowym, właściwym dla siedziby spółki. Tam właśnie należy złożyć odpowiedni wniosek, by znaleźć się w KRS. Oprócz wniosku, potrzebne są także druki dodatkowe, które regulują inne, istotne kwestie dotyczące działania spółki. Są to między innymi: KRS-WA (oddziały firmy), KRS-WL (prokurenci), czy bardziej istotne KRS-WM (przedmiot działalności), czy KRS-WK (reprezentanci spółki).

Oprócz druków stricte urzędowych, które musimy złożyć w Sądzie Rejonowym potrzebne są jeszcze :

  • umowa spółki, oświadczenia wspólników dotyczące kapitału zakładowego, który został przez nich wniesiony,
  • potwierdzenie opłaty sądowej oraz posiadania ogłoszenia w Monitorze Sądowym i
    Gospodarczym,
  • poświadczone notarialnie podpisy członków zarządu oraz listę wspólników

Oprócz tego zakładający spółkę zobligowani są do posiadania numerów NIP oraz REGON. Oprócz tego, potrzebne jest firmowe konto w banku. Trzeba także zgłosić się do Urzędu Skarbowego, by zarejestrować się jako podatnik VAT i podać informację, jaką formę opodatkowania się wybiera. Lwia część tych działań wiąże się z jednorazowymi opłatami na które należy być przygotowanym. Ciekawostką jest fakt, że od roku 2012 spółkę rejestrować można poprzez internetową platformę. Jest to bardzo komfortowa opcja, ale niestety nie daje ona pełni możliwości, jeśli chodzi o modyfikację pewnych kwestii przy rejestracji, które są możliwe przy tradycyjnym sposobie.

Artykuł opracował ekspert z portalu SzybkaSpolka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com