Jak wysoka cena paliwa wpływa na gospodarkę w naszym kraju?

Paliwa są konieczne do funkcjonowania każdej gospodarki. Ich ceny są niestety na bardzo wysokim poziomie. Pomimo tego, że od końcówki 2014 roku cena benzyny, oraz ropy znacząco spadła, to nadal nie jest na niskim poziomie. Na wzrost cen paliw na polskim rynku, wpływa m. in. kurs dolara względem złotego, ponieważ rafinerie kupują ropę właśnie w tej walucie. Wpływ ma również cena baryłki ropy na giełdzie.

Stacje benzynowe, w niewielkim stopniu są w stanie kształtować cenę litra paliwa, ponieważ ich marża jest niewielka. Koszt robią wyżej wymienione czynniki, a także inne obciążenia podatkowe naszego państwa. Niestety podatek VAT, a także opłata akcyzowa nałożone na paliwa, to prawie połowa ich ceny. Samo wyprodukowanie, zakup i przywóz paliwa do Polski, to koszt około 2, 50zł za litr, reszta to opłaty dla państwa. Państwo w bardzo dużym stopniu reguluje ceny paliw, w przypadku Polski są to, naprawdę znaczne kwoty.

Gospodarka, a wpływ cen paliw

Niestety wysokie ceny paliw mają na gospodarkę negatywny wpływ. Istnieje duże ryzyko obniżenia wartości dochodów społeczeństwa. Wzrost cen paliw wiąże się z większymi kosztami firm transportowych. Koszty transportu są bardzo ważne i wpływają na cenę produktów oferowanych na rynku. Jeżeli producenci będą musieli pokryć większe koszty transportu i dostarczenia produktu do sklepów, to wielce prawdopodobne, że cena produktu wzrośnie. Producent będzie chciał utrzymać poziom swojego zysku na takim samym poziomie, przez co będzie zmuszony podnieść cenę.

Skutki takiego zachowania odczuje zwykły szary obywatel, który aby zakupić produkt będzie musiał zapłacić kilka-kilkanaście procent więcej. Wzrost cen paliw nie wpłynie jednak na wzrost wynagrodzeń, przez co, za tę samą pensję, będziemy mogli sobie pozwolić na mniejszą ilość dóbr.

Wysokie ceny paliw wpływają na to, że ze względu na panującą sytuację, konsument rezygnuje z dóbr wyższego szczebla, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby niższego szczebla. Wzrost cen paliw równa się wzrostowi cen produktów. Jeżeli taka sytuacja na rynku utrzymuje się zbyt długo, to rośnie presja na podwyżkę zarobków w społeczeństwie. Jeżeli zarobki nie wzrosną, to gospodarka osłabnie, ponieważ sprzedaż będzie mniejsza, społeczeństwa nie będzie stać na dobra.

Przy wysokich cenach paliw, koszty produkcji i transportu mogą niektórych producentów krajowych doprowadzić do upadłości. Atrakcyjność cen produktów krajowych nie jest już tak oczywista, często poziom cen zbliża się do produktów zagranicznych. Przy wzroście cen, konsument szuka jak najtańszego produktu, który jest w stanie zaspokoić jego potrzeby. Często wtedy rezygnuje z markowych produktów, na rzecz mniej znanych, lecz o podobnej użyteczności.

Ceny paliw a inflacja

Zmiana cen paliw może doprowadzić do bardzo niekorzystnych zmian w gospodarce. Początkowo to wzrost kosztów produkcji i cen produktów. Jeżeli jednak wysokie ceny paliw się utrzymują, lub co gorsza pną się w górę, to państwo może paść ofiarą inflacji. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, dla gospodarki państwowej. Rząd zazwyczaj stara się jak najbardziej ograniczyć inflację w państwie. Niestety nie zawsze sobie z tym radzi.

Dużo zależy od tego, czy państwo eksportuje czy importuje paliwa. Przykład Rosji z ostatnich miesięcy pokazał, jak łatwo z potęgi popaść w wielkie kłopoty finansowe, właśnie z powodu paliw. Nam jednak takie problemy nie grożą, ponieważ Polska jest tylko importerem paliw. Nie eksploatujemy własnych złóż ropy.

Rząd poprzez tak duże opłaty podatkowe na paliwa, zasila swój budżet państwa. Z jednej strony pomocne jest to w utrzymaniu państwa i jego stabilności na jakimś, w miarę dobrym poziomie. Z drugiej strony, zbyt wysokie ceny paliw grożą problemami gospodarczymi, a w dłuższej perspektywie czasu, mogą powodować inflację. Utrzymanie równowagi jest bardzo trudne dla rządu, jest to jednak jego zadanie, aby nie doprowadzić do całkowitego załamania w gospodarce krajowej.

Analizy dokonaliśmy dzięki informacją jakie dostarczyła nam strona poświęcona pracy i biznesowi a Polsce. Więcej informacji biznesowych.

One Comment on “Jak wysoka cena paliwa wpływa na gospodarkę w naszym kraju?”

  1. Nie zawsze jest tak że wysoka cena paliwa szkodzi przedsiębiorcom. Mając udziały w firmach paliwowych możemy zarobić na wahaniach ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com