Jak wyróżnić produkt w sklepowej lodówce?

Branża spożywcza jest jedną z najbardziej konkurencyjnych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę decyduje o tym, że klient sięgnie po ten konkretny kubeczek jogurtu lub opakowanie lodów? Cena to nie wszystko! Co więc zrobić, żeby wyróżnić produkt na półce lub w sklepowej lodówce? Sprawdź!

Choć coraz więcej osób robi zakupy z listą i wybiera tylko te produkty, których potrzebuje, wizyta w sklepie stacjonarnym często kończy się nadprogramowymi zakupami. Jak to możliwe? Wiele osób nazywa siebie wzrokowcami. Ale tak naprawdę każdy z nas nim jest. Choć nie można powiedzieć, że inne czynniki, takie jak cena czy skład produktu, nie mają znaczenia, większość z nas kupuje właśnie „oczami”. Tę tendencję wykorzystują producenci żywności, aby przykuć uwagę potencjalnego klienta i zaprezentować swoje produkty z jak najlepszej strony. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się opakowania na zamówienie.

Jak stworzyć opakowanie na zamówienie?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i Twoją główną działalnością jest produkcja żywności, nie musisz znać się marketingu sensorycznym i designie. Na rynku działają profesjonalne firmy zajmujące się zarówno projektowaniem, jak i produkcją pojemników do żywności. Proces tworzenia opakowania na zamówienie przebiega zazwyczaj w trzech etapach. W trakcie pierwszego z nich powstaje wstępny projekt, kalkulacja kosztów, kolorystyka, rysunek techniczny oraz wizualizacja 3D. Na drugim etapie zostaje wykonany wzór opakowania na drukarce 3D. Dzięki wykorzystaniu tej technologii klient może już nie tylko obejrzeć produkt, którego jeszcze nie ma w sklepach, ze wszystkich stron, ale także go dotknąć. Na samym końcu powstają formy do produkcji i rozpoczyna się faza testów. Jeżeli produkt spełni wszystkie normy bezpieczeństwa oraz oczekiwania klienta, trafia do masowej produkcji. Ze względu na to, że proces ten wymaga dużego zaangażowania oraz wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu, czas realizacji zamówienia może wynieść od 4 do nawet 12 miesięcy. To, ile czasu minie od rozpoczęcia procesu produkcji pojemników do nabiału czy lodów do jego zakończenia, zależy od kilku czynników.

Znaczenie merchandisingu w procesie zakupowym

Merchandising to działalność marketingowa polegająca m.in. na odpowiednim sposobie ekspozycji towarów. Celem jest oczywiście zachęcenie potencjalnego klienta do zakupu, a w efekcie wzrost sprzedaży danego towaru lub grupy towarów. Nie tylko opakowanie wpływa na zakupowe wybory konsumentów. Duże znaczenie ma także sposób oświetlenia produktu, miejsce na półce (najbardziej cenione jest to, które znajduje się na wysokości wzroku), a także ilość towaru na półce (zawsze powinno być go pod dostatkiem). Merchandiser na podstawie aktualnych informacji o stanie towaru podejmuje decyzję o jego dostarczeniu, zmianie miejsca na półce lub w lodówce i planuje akcje promocyjne w porozumieniu z producentem oraz właścicielem sklepu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com