Jak wygląda uprawa esparcety siewnej w Polsce?

Esparceta siewna to ciekawa, wieloletnia roślina uprawna należąca do rodziny motylkowatych. Uprawiana jest przede wszystkim na paszę, ale jest też doskonałym źródłem miodu. Nazywana jest także sparcetą siewną, a ze względu na specyficzny kształt liści, nieparzystopierzasto złożonych, również sparcetą wykolistną. Jak wygląda uprawa esparcety siewnej w naszym kraju?

Wymagania glebowe esparcety siewnej

Gleba przeznaczona pod uprawę esparcety siewnej powinna być przede wszystkim bogata w związki wapnia. Ponadto musi być ciepła, sucha i zasadowa. Nieodpowiednie będą gleby kwaśne, podmokłe, zbyt pulchne i piaszczyste. Najlepszym stanowiskiem pod jej uprawę jest pole po roślinach okopowych w drugim roku po oborniku oraz po innych roślinach, pod które stosowany był obornik. Esparceta siewna dobrze plonuje wyłącznie na terenach ciepłych i dostatecznie nasłonecznionych, więc nie poleca się jej uprawiać w najchłodniejszych rejonach kraju.

Nawożenie i siew esparcety siewnej

Stanowisko pod wysiew esparcety siewnej przygotowuje się podobnie jak pod uprawę innych roślin wieloletnich. Po sprzęcie przedplonu należy wykonać zespół uprawek pożniwnych: przeprowadzając podorywkę, talerzowanie lub stosując gruber, a następnie zwalczając chwasty z zastosowaniem brony i innych uprawek przedsiewnych. Jesienią należy przeprowadzić orkę przedzimową na głębokość 22-25 cm, a wiosną przygotować rolę w taki sposób, aby po wysiewie nasion wschody nastąpiły równomiernie.

Wymagania pokarmowe esparcety siewnej należą do wysokich. Średnie dawki nawozów na 1 ha to około 30 kg N, 80 kg P2O5 i 140 kg K2O. W przypadku uprawy z rośliną ochronną dawki nawozów powinny być o 50% wyższe. Jeżeli gleba charakteryzuje się niską zawartością wapnia, należy zastosować wapnowanie. Materiałem siewnym esparcety mogą być nasiona, dostępne między innymi w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin, a także strąki. Na 1 ha należy wysiewać 50-60 kg nasion oraz 80-100 kg strąków. Optymalny rozstaw rzędów to 15-20 cm, a głębokość umieszczenia nasion 1,5-3 cm. Siew przeprowadza się wiosną (zazwyczaj z rośliną ochronną) lub latem (zazwyczaj bez rośliny ochronnej).

Zbiór esparcety siewnej

Jeśli esparceta została wysiana wiosną w czystym siewie, kosi się ją raz w tym samym roku. W przypadku wysiewu latem i w roślinę ochronną rośliny tej nie powinno się kosić w roku siewu. Esparceta uprawiana na zielonkę może być użytkowana przez 3-4 lata i koszona 2-3 razy w okresie wegetacji. Plony esparcety osiągają 50-80 ton masy zielonej z hektara. Ostatni odrost można skosić lub wypasać do połowy września – dzięki temu esparceta zdąży odrosnąć przed nastaniem zimy.

Polecamy:
Kiedy software house powinien tworzyć aplikację dedykowaną?
Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com