Jak wygląda proces wydrukowania i wydania własnej książki?

 

Wydanie własnej książki jest marzeniem wielu osób. Niestety niekiedy bywa to bardzo trudne, a współpraca z profesjonalnymi wydawnictwami bywa utrudniona. Drukowanie książek jest jednak kwestią, z którą można sobie poradzić samodzielnie i prawie każdy autor jest w stanie wydać książkę własnym nakładem. Przeważnie robi się to w dwóch formatach, z których każdy różni się od siebie diametralnie.

Jak wygląda drukowanie książek?

Pierwszym pytaniem, które pojawia się u osób, które zaczynają interesować się tym zagadnieniem, jest to, jaką minimalną ilość książek można wydrukować. Odpowiedź jest prosta. Drukowanie książek w profesjonalnej drukarni można zacząć już od jednej sztuki. Jest to jednak bardzo nieopłacalne, gdyż ze względu na proces technologiczny, który temu towarzyszy, wydrukowanie pierwszego egzemplarza książki to koszt około pięciu tysięcy złotych, w zależności od drukarni i objętości książki. Na cenę wpływa kilka czynników, takich jak to, z jakiego papieru zostanie wykonana książka oraz skład i korekta tekstu przeznaczonego do druku. Jednym z największych kosztów jest przygotowanie matryc drukarskich. Można stwierdzić, że koszt wydrukowania pierwszej książki to około kilku tysięcy złotych, jednak wydrukowanie każdej kolejnej to około 10% standardowej ceny książki.

To oznacza, że opłaca się drukować jak największe ilości książek, gdyż wtedy koszt wystartowania z drukiem jest stosunkowo najniższy, jeśli przeliczy się to na wydrukowanie jednego egzemplarza.

Jak można zlecić drukowanie książek?

Wydrukowanie i wydanie książki można zlecić na trzy sposoby:

  • Zlecenie druku jako osoba prywatna – w takiej sytuacji odpowiedzialność za dystrybucję, skład oraz korektę bierze osoba zlecająca druk. Zleceniodawca druku pokrywa też z góry wszystkie koszty. Jest to najbardziej ryzykowna forma dla autorów książek, jednak jest to jednak najbardziej dochodowa forma, gdy autor ma już zorganizowany rynek zbytu.
  • Zgłoszenie się do wydawnictwa – można też zgłosić się do dużego, uznanego wydawnictwa z gotowym tekstem i propozycją wydrukowania książki. Niestety wielu osobom trudno jest przekonać wydawnictwo do wydrukowania ich dzieł, dlatego też pozostaje im tylko ta pierwsza opcja. Ta możliwość przeważnie wiąże się też z najmniejszymi dochodami dla autora, gdyż to wydawnictwo bierze na siebie koszty marketingu, dystrybucji oraz technicznych aspektów wydania książki, jednak inkasuje za to sowitą prowizję.
  • Podzlecenie poszczególnych elementów firmom zewnętrznym – można także zlecić techniczne aspekty wykonania książki drukarni, jeśli takowa posiada taką ofertę. Następnie można znaleźć zewnętrznego dystrybutora swoich książek, takiego jak jakaś konkretna hurtownia, która za określoną marżę zajmie się od podstaw sprzedawaniem publikacji.

Jak widać wydrukować książkę może niemalże każdy, jednak największy kłopot to zorganizowanie dystrybucji oraz sprzedać do klientów docelowych. Jeśli autor weźmie na siebie ciężar dystrybucji, będzie jednak w stanie zarobić nawet połowę z detalicznej ceny książki, podczas gdy po wydrukowaniu książki przez wydawnictwo, jego prowizja wyniesie maksymalnie około dziesięciu procent okładkowej ceny książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com