Jak wygląda praca i zarobki dewelopera?

Deweloper to człowiek, który kieruje wykonywanymi inwestycjami. Na czym polega jego praca? Przede wszystkim – aby myśleć o jakiejkolwiek budowie – musi on znaleźć grunt pod inwestycje. Ceny gruntów różną się od siebie w zależności od rejonu i mogą wynosić od 13% do nawet 20% wartości inwestycji. Jeśli już deweloper zakupi ziemię pod budowę, najczęściej zatrudnia podwykonawców, którzy zajmują się budową. Deweloper również może mieć swoich pracowników, jednak zdarza się to rzadko i występuje on jedynie jako inwestor.

Ile zarabia deweloper?

Wszystko zależy od tego w jakim mieście działa. Średnio jego zysk brutto może wynosić pomiędzy 14% – 25% zysku od sprzedanego mieszkania. Choć mogą się zdarzyć projekty, których zysk dewelopera może wynieść nawet 40% ceny mieszkania. Wszystko zależy od lokalizacji, wykonania, wykończenia samego mieszkania, oraz determinacji dewelopera. Na cenę mieszkania składa się wiele czynników, które w finalnym rozrachunku determinują jego koszt. Są to m.in. cena gruntu, koszty robocizny, koszty projektu, VAT-u, oraz skumulowany zysk dewelopera brutto. Wszystkie te koszty, oraz inne nieprzewidziane, doliczane są do ceny finalnej mieszkań.

Rozpoczęcie pracy dewelopera

Deweloper rozpoczyna swój projekt najpierw od pozyskania go. Dostaje zlecenie, lub sam decyduje się na rozpoczęcie projektu, celem oczywiście zarobienia sensownych pieniędzy. Zakupuje grunt, załatwia wszystkie potrzebne papiery, łącznie z projektem, a następnie rozpoczyna budowę. Najlepszym rozwiązaniem dla dewelopera może być wynajęcie podwykonawców o konkretnych specjalnościach. Wtedy deweloper jedynie nadzoruje wykonywanie prac, a w niektórych wypadkach, tylko odbiera postawione już budynki. Kolejnym krokiem, jest sprzedaż mieszkań. Jeśli wcześniej nie było na nie klientów, którzy w takich wypadkach wpłacają odpowiednią – wymagana przez dewelopera – kwotę początkową, to teraz deweloper musi znaleźć nabywców na swój produkt. W zależności od lokalizacji, takie mieszkania mogą mieć różne ceny. Czym większa aglomeracja, tym większa cena mieszkań. Liczy się też popyt. Jeśli jest mały, to i cena także maleje.
Ważnym aspektem jest także samo wykończenie mieszkań. Przeważnie są one w tzw. „stanie deweloperskim” co oznacza, że przyszły najemca musi sam sobie je wykończyć i urządzić. Mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie mieszkania są w początkowej fazie zagospodarowania, wtedy ich cena finalna (do sprzedaży) jest o wiele większa, niż „stan deweloperski”.

Co to jest stan deweloperski?

Jest to po prostu mieszkanie, w którym wykonano podstawowe instalacje jak hydraulika, prąd itp., oraz wylewki, tynki, czasem mogą być także podłogi. Choć niekoniecznie. Deweloperzy tną koszty i nie wdają się w wykończeniówkę bez potrzeby. Chyba, że na wyraźne polecenie kupującego. Wtedy – za dodatkową opłatą – mogą wykonać prace związane ze szczegółowym wykończeniem mieszkania, a nawet zainstalować tzw. „biały montaż”, oraz sprzęt AGD w kuchni. Wszystko to jednak tylko na wyraźne życzenie klienta.

Przykładowe realizacje deweloperskie zobaczyć można na stronie http://www.dachbud.com.pl/moscickiego/mieszkania-wroclaw-brochow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com