Jak wygląda postępowanie taryfowe w 2021 roku?

Jeśli interesują Cię etapy postępowania taryfowego – jesteś w dobrym miejscu, bowiem właśnie w tym artykule spojrzymy na najważniejsze kwestie tych etapów właśnie z tej perspektywy. Pamiętaj jednak, że taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę to ogólnie temat stricte prawny i bardzo skomplikowany, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje przedsiębiorstwo jest w stanie się z nim zmierzyć zdecydowanie powinieneś skorzystać z pomocy z ramienia kancelarii prawnej, która zna się na tym temacie najlepiej i na bieżąco śledzi wszelkie zmiany.

1 etap postępowania taryfowego: złożenie wniosku wniosku

Nie ma postępowania taryfowego bez złożenia odpowiedniego wniosku do organów, które zajmują się jego rozpatrywaniem. Obowiązkiem zgłoszenia wniosku są obarczone każde przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne – to właśnie do nich należy wszczęcie postępowania, którego poszczególne etapy wymieniamy poniżej.

2 etap postępowania taryfowego: weryfikacja wniosku pod względem formalnym

Jest to kolejny obowiązkowy etap postępowania taryfowego – bez weryfikacji wniosku pod względem formalnym po prostu nie można przejść dalej. To na tym etapie wyznaczony organ sprawdza, czy nie ma jakichkolwiek braków w złożonym wniosku – a jeśli okaże się, iż rzeczywiście takie mają miejsce przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest wezwane do ich uzupełnienia.

3 etap postępowania taryfowego: analiza wniosku

Tutaj również może pojawić się konieczność uzupełnienia bądź weryfikacji – do których będzie wzywał właściwie wyznaczony organ kierując się pod tym względem odpowiednią podstawą prawną.

4 etap postępowania taryfowego: zakończenie postępowania w 1 instancji

Zakończenie to ma miejsce poprzez upływ w terminie 45 dni od daty doręczenia wniosku do organu zajmującego się tymże tematem. Decyzja oczywiście może mieć dwojaki charakter odmowny bądź zgodny z zamierzaniami przedsiębiorstwa – a więc potwierdzający wnioskowaną taryfę.

5 etap postępowania taryfowego: odwołanie od decyzji

Oczywiście nie jest to stały etap postępowania taryfowego, jednak jak najbardziej może mieć miejsce, jeśli jedna ze stron postępowania uzna to za właściwe i będzie chciała innego wyniku prac związanych z postępowaniem taryfowym.

6 etap postępowania taryfowego: decyzja prezesa PG WP

Dochodzimy więc już do szóstego, a mianowicie ostatniego etapu – gdzie pojawia się decyzja wydana wyłącznie w razie złożonego odwołania, bo oczywiście jeśli wniosek został zaakceptowany wcześniej – nie ma potrzeby, aby trafił na biurko prezesa. Tutaj również może pojawić się decyzja o różnym charakterze. Czasem może podtrzymać tę, która zapadła już wcześniej, może pojawić się decyzja o umorzeniu postępowania odwoławczego, opcjonalne jest również uchylenie wcześniejszej decyzji. Może też zapaść decyzja o przekazaniu wniosku do ponownego rozpatrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com