Jak wygląda kalkulator importowy dla aut z USA?

Stale wzrastające ceny nowych i używanych aut w Polsce sprawiają, że konsumenci szukają innych możliwości nabycia auta. Coraz częściej zauważają to, jak opłacalne jest sprowadzenie auta ze Stanów Zjednoczonych. Samochody z USA są nie tylko lepszej jakości i lepiej wyposażone, lecz przede wszystkim są o wiele tańsze. Pamiętać jednak trzeba, że koszt zakupu takiego auta nie ograniczy się tylko do jego ceny. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę i jakie dane wprowadzić w kalkulator importowy dla auta z USA?

Cło i akcyza na auta z USA

Jeśli spojrzy się na ceny samochodów, które oferowane są w Stanach Zjednoczonych, to bez trudu zauważyć można, że są one często nawet o 40% niższe niż te, które obowiązują w Polsce.

Pamiętać jednak trzeba o tym, że jeśli chce się sprowadzić taki pojazd, konieczne będzie opłacenie kilku podatków, co w znaczący sposób podniesie całkowity koszt takiego zakupu. Najważniejszymi podatkami są w tym wypadku cło, akcyza i VAT. Jeśli chodzi o cło, to standardowo dla całej wspólnoty europejskiej wynosi ono 10% wartości sprowadzanego pojazdu. Inaczej jednak jest, jeśli chodzi o stawkę VAT, ponieważ ta może być inna dla każdego z krajów członkowskich. Jak się okazuje, najmniej opłacalne jest sprowadzanie auta bezpośrednio do Polski, ponieważ VAT wynosi aż 23%. Znacznie korzystniejsze finansowo będzie odebranie transportu w Niemczech, ponieważ tam VAT to tylko 19%.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia opłacenia akcyzy, czyli podatku pośredniego mającego na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania danych produktów. W przypadku importowanych samochodów akcyza wynosi 3.2%, jeśli ich silnik ma pojemność mniejszą niż 2 litry. Jeśli jednak pojemność jest większa, wtedy akcyza wynosi aż 18.6% wartości pojazdu. Aby dowiedzieć się ile może wynieść ten podatek, skorzystaj z dostępnych narzędzi takich jak kalkulator akcyzy auta.

Dodatkowe koszty sprawdzania auta z USA

Oczywiście na powyższych podatkach nie kończy się lista dodatkowych opłat związanych ze sprowadzeniem auta z USA. Dodatkowo do tego doliczyć trzeba koszt transportu, aukcji, a także prowizji firmy odpowiedzialnej za formalności. Jak to wygląda w szczegółach?

Każdy samochód ze Stanów Zjednoczonych musi zostać w jakiś sposób przetransportowany do Europy. Zdecydowanie najbardziej opłacalne jest umieszczenie pojazdu w kontenerze, który przepłynie ocen statkiem. Koszt takiej operacji to kilka tysięcy złotych.

Kolejną ważną sprawą jest to, że auta w USA najczęściej kupowane są na aukcjach. Prowadzące je firmy pobierają niewielki procent. Na koniec pamiętać trzeba, że udanie się do stanów po auto to dla wielu osób za duży wydatek, więc cała transakcja realizowana jest przez pośrednika, którego również trzeba opłacić.

Polecamy:
Microsoft Visio
Na czym polega projektowanie UX strony internetowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com