Jak wygląda i jak przebiega badanie echo serca?

Badanie, jakim jest echo serca warszawa wykonuje zazwyczaj kardiolog, ale może zostać także wykonane przez lekarza rodzinnego, jeżeli w placówce ma on do dyspozycji taki sprzęt, a zwykle jest on dostępny na wyposażeniu. Pacjent nie musi w szczególny sposób przygotowywać się do tego badania. Jest ono bezbolesne i trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Podczas badania pacjent musi leżeć na boku, z lewą ręką uniesioną do góry, a głowa musi leżeć na macie. Prawa ręka powinna leżeć luźno wzdłuż tułowia. Lekarz może wtedy przystąpić do badania. Warto tutaj podkreślić, że na głowicę, która wytwarza fale ultradźwiękowe nakładany jest specjalny żel, który umożliwia przenikanie fal do wnętrza klatki piersiowej. Lekarz przesuwa głowicą po klatce piersiowej pacjenta, lekko dociskając. Kieruje głowicę w różne strony, aby uzyskać pełny obraz serca. W czasie badania pacjent może obserwować swoje serce w czasie rzeczywistym na monitorze. Jest to bardzo ciekawe.

Kto interpretuje wyniki badań?

dobry endokrynolog gdyniaPodczas badania mierzona jest tzw. frakcja wyrzutowa, która pozwala na ocenę pracy serca. Na wyniku otrzymasz, w jakim procesie krew jest pompowana podczas jednego skurczu serca. U zdrowej osoby echo serca warszawa lewej komory serca wskaże, że frakcja wyrzutowa utrzymuje się na poziomie 60-65%. Jeżeli pojawi się mniejsza wartość, niestety można już mówić o nieprawidłowościach, które należy objąć leczeniem specjalistycznym. Może to być np. nadciśnienie tętnicze czy nieprawidłowa praca zastawki. Interpretację wyników warto jednak pozostawić do oceny kardiologa. On zna się na tym najlepiej.

Echo serca jest bardzo ważnym badaniem

Trzeba podkreślić, że echo serca warszawa to bardzo ważne badanie, na które należy zgłaszać się regularnie, jeżeli chcesz kontrolować swoje zdrowie i uniknąć problemów z ciśnieniem czy zawałem. Mając serce i jego stan pod kontrolą można żyć długo i nie martwić się o stan swojego zdrowia. Jest to bardzo ważne. Dlatego warto regularnie wykonywać echo serca u specjalisty.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com