Jak wybrać konto firmowe dla działalności gospodarczej?

Wybór konta firmowego zdecydowanie nie powinien spędzać ci snu z powiek. Niemniej jednak nie powinieneś pozostawiać tej decyzji przypadkowi. Sprawdź zatem, jak wybrać konto firmowe dla działalności gospodarczej, aby przynosiło ono jak najwięcej korzyści.

Czym się charakteryzuje konto firmowe?

Konto firmowe to specjalny rachunek bankowy przeznaczony do rozliczeń związanych z prowadzoną przez ciebie działalnością gospodarczą. Podobnie jak zwykłe konto osobiste służy do gromadzenia środków oraz do przyjmowania i zlecania przelewów. To właśnie na rachunek firmowy będziesz otrzymywał zapłatę od kontrahentów. Sam z kolei za pośrednictwem tego konta będziesz wypłacał wynagrodzenie pracownikom, opłacał faktury od dostawców oraz rozliczał się z urzędem skarbowym i  ZUS-em. To jednak nie wszystko.

Od kilku lat banki automatycznie otwierają konto VAT do każdego rachunku firmowego. Konto to służy do obsługi mechanizmów podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. Warto dodać, że posiadanie i korzystanie z konta VAT nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

Poza tym do konta firmowego wydawana jest karta płatnicza, która umożliwia przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Do tego dzięki niej z łatwością wypłacisz gotówkę z banku oraz wpłacisz pieniądze na konto we wpłatomacie.

Oczywiście z kontem firmowym mogą być związane jeszcze inne, dodatkowe usługi. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz jako przedsiębiorca. Prowadzisz interesy z zagranicznymi kontrahentami? Twoje konto firmowe może być prowadzone również w euro lub innej walucie. Chcesz, aby kluczowi współpracownicy mieli dostęp do firmowych środków? Do twojego konta mogą zostać przypisane dodatkowe subkonta. Poza tym, tak jak i przy koncie osobistym, do konta firmowego możesz dodać konto oszczędnościowy czy też kartę kredytową.

Jak wybrać dobre tanie i dobra konto firmowe?

Choć obecnie dość ciężko znaleźć konto firmowe za 0 zł, to zdecydowanie nie jesteś na straconej pozycji. Przede wszystkim większość banków określa przystępne warunki, dzięki którym możesz uniknąć większości opłat. Czasem wystarczy zapewnić wpływy na konto o określonej wartości lub wykonać przelew do ZUS-u bądź urzędu skarbowego, aby bank nie naliczył żadnych opłat. Podobnie wygląda sprawa z kartą płatniczą. Jeśli w danym miesiącu wykonasz za jej pomocą określoną liczbę transakcji lub wydasz daną kwotę, nie zapłacisz żadnych prowizji.

Jeszcze innym sposobem na korzystanie z darmowego konta i karty jest założenie rachunku firmowego w banku podczas promocji. W takim przypadku przez 12-24 miesiące będziesz zwolniony z części lub większości opłat.

Pozostaje jeszcze tylko kwestia tego, jak znaleźć konto firmowe, które będzie jednocześnie dobre i tanie. Zwłaszcza jeśli nie masz czasu na szczegółową analizę każdej z ofert. I tutaj z pomocą przychodzi ranking kont firmowych na stronie kontomaniak.pl. Znajdziesz w nim zestawienie rachunków dla firm w różnych bankach, dzięki czemu szybko porównasz je w jednym miejscu. W ten sposób wybranie najlepszego konta firmowego stanie się szybkie i wygodne.

Dziś żaden przedsiębiorca nie może obejść się bez konta firmowego. Nie oznacza to jednak, że za taki rachunek powinieneś przepłacać. Dlatego dokładnie zapoznaj się z opłatami, jakie wiążą się z prowadzeniem i korzystaniem z takiego konta. A jeśli nie jesteś zadowolony z rachunku, który posiadasz, zmień go na lepszy, który znajdziesz w Rankingu Kont Firmowych.

Konto firmowe – jakie są najważniejsze opłaty?

Jak widzisz konto firmowe to całe mnóstwo możliwości. Niemniej jednak korzystanie z konta kosztuje i nie zawsze są to małe kwoty. Przyjrzyjmy się zatem, za co banki najczęściej naliczają opłaty. Są to:

  • opłata za prowadzenie konta firmowego,
  • opłata za posiadanie karty płatniczej,
  • prowizje za zlecone przelewy,
  • prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu.

Łącznie za korzystanie z konta firmowego i karty płatniczej możesz zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dlatego warto poszukać takiego rachunku bankowego, które będzie jednocześnie dobre i tanie. Zapoznaj się z serwisem https://www.kontomaniak.pl i wybierz najlepszą ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com