Pożyczka 0 oferowana przez wiele firm i banków, dzięki szerokiej reklamie i powszechności, jest znana i rozpoznawana przez większą część społeczeństwa. Jest to natomiast rodzaj oferty relatywnie nowej, istniejącej niedługo na rynku. Jaka jest zatem geneza hasła pożyczka 0 i gdzie ma swoje korzenie?
Koncepcja pożyczki jest znana już od starożytności, gdzie, jeszcze przed wynalezieniem pieniędzy, potrzebującym użyczało się część swojego majątku, który trzeba było oddać z nawiązką. Wraz z powstaniem i rozwojem pieniędzy, udzielanie pożyczek coraz bardziej się normalizowało. W XV wieku zaczęły powstawać pierwsze banki, a pracujący w nich bankierzy szybko zreflektowali się, że zdeponowane u nich środki można zainwestować udzielając pożyczek potrzebującym. Początkowo banki znajdowały się pod jurysdykcją kościelną, a pełnej kontroli prawnej zaczęły podlegać dopiero w XIX wieku.
A jak rozwój bankowości wyglądał w Polsce? Polska uzyskała niezależność bankową dopiero po odzyskaniu niepodległości. Do końca lat 80. Narodowy Bank Polski miał monopol na działalność bankową w kraju. Po tym okresie, możliwość zarządzania pieniędzmi i udzielania kredytów została przeniesiona na prywatne banki i instytucje pozabankowe. Wraz z upadkiem komunizmu i rozpoczęciem ery kapitalizmu oraz prywatyzacji przedsiębiorstw, firmy rozpoczęły intensywną walkę o klienta. W momencie, gdy prawo do udzielania pożyczek poza bankami otrzymały również instytucje pozabankowe, rozpoczęła się istna batalia kredytowa.
Sytuacja stała się jeszcze bardziej dynamiczna, gdy nastała era Internetu i popularność zaczęła zyskiwać bankowość internetowa. Mimo, że pierwsze internetowe konta bankowe zakładane były już w latach 90. XX wieku, to pierwsza pożyczka przez Internet została udzielona w 2010 roku. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu, konsumenci, bez wychodzenia z domu, uzyskali dostęp do dziesiątek ofert kredytowych prezentowanych przez dziesiątki instytucji. Pożyczka 0 była więc kolejnym krokiem, by wyróżnić się na tle konkurencji i skłonić potencjalnych kredytobiorców do pożyczenia pieniędzy.
Pożyczka 0 jest chwytem marketingowym, który ma przysporzyć firmie większej ilości klientów. Banki, udzielając tzw. pożyczkę 0, liczą na dłuższą współpracę z danym klientem, który uzyskując zaufanie do banku lub instytucji będzie skłonny do ponownego wzięcia pożyczki lub np. – w przypadku banków – założenia konta. Warto zaznaczyć, że udzielona przez bank pożyczka 0 nie tylko nie pozwoli mu na zarobek, ale wygeneruje też dodatkowe koszty, związane m.in. z obsługą kredytu.
Ciekawy artykuł 🙂