Jak utrzymać w czystości hale i magazyny przemysłowe

“Jak cię widzą, tak cię piszą”. To stare powiedzenie doskonale obrazuje wpływ wizerunku na ocenę osoby. Dotyczy to nie tylko osób prywatnych. W jeszcze większym stopniu odnosi się do tworzenia wizerunku firmy. Czyste i zadbane pomieszczenia to pierwsza rzecz, na którą klient zwraca uwagę. Chętniej podejmie współpracę z firmą, na terenie której panuje ład i porządek, biuro lśni czystością. Świadczy to o właściwej organizacji pracy i stosowaniu wypracowanych procedur.

Czystość w pomieszczeniach i na stanowiskach ma również wpływ na pracę pracowników, efekty ich pracy i jakość wytwarzanych produktów. Każdy chętniej pracuje, gdy hala i urządzenia lśnią czystością. To również dopinguje pracowników do dbania o czystość na indywidualnym stanowisku.

czysta hala

Higiena w zakładzie produkcyjnym

Za czystość w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. To na nim spoczywa obowiązek zapewnienie odpowiednich środków czystości oraz odpowiednia organizacja procesu sprzątania. Może zatrudnić własnych pracowników lub zlecić usługę firmie zewnętrznej. Może też połączyć obie te formy. Bieżącym sprzątaniem będą zajmować się zatrudnieni pracownicy, natomiast do okresowego, gruntownego sprzątania zatrudni wyspecjalizowaną firmę.

Utrzymanie odpowiedniej higieny w zakładzie produkcyjnym dokładnie określają przepisy BHP oraz wymagania Sanepidu. Dokładnie określają jakie normy czystości powinny spełniać poszczególne pomieszczenia oraz jakie środki czystości mogą być stosowane. Dotyczy to zarówno produktów używanych do mycia naczyń, urządzeń gastronomicznych, urządzeń technicznych, jak i tych używanych do mycia rąk.

Do utrzymania codziennej czystości pomieszczeń produkcyjnych najczęściej zatrudniani są pracownicy, którzy na bieżąco zamiatają i zmywają powierzchnie produkcyjne, usługowe i handlowe. Przy dużej powierzchni można wykorzystać do tego specjalne maszyny sprzątające. Jednak okresowo trzeba przeprowadzić gruntowne sprzątanie hal i magazynów. W tym celu najlepiej zlecić taką usługę profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem i środkami czystości jak PriorityServices.

Profesjonalne sprzątanie powierzchni produkcyjnych

Systematyczne czyszczenie powierzchni hal i magazynów nie zapewnia spełnienia warunków zawartych w przepisach. Okresowo firma musi przeprowadzić dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni, zarówno tych wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych. Szczególnie restrykcyjne przepisy dotyczą zakładów produkujących żywność. Okresowo powinny być w nich przeprowadzane zabiegi dezynfekujące powierzchnię magazynu i hali, które zapewnią odpowiednie warunki higieniczne.

Zasady higieny w lokalach gastronomicznych i u producentów żywności muszą być bardzo dokładnie przestrzegane. Wszystkie stosowane środki do mycia i czyszczenia powinny posiadać odpowiednie atesty, potwierdzające możliwość kontaktu z żywnością.

Dużego reżimu czystości wymaga także biuro, w którym pracują urządzenia elektroniczne. Przede wszystkim powinny być systematycznie odkurzane i chronione przed wilgocią, oba te czynniki mają negatywny wpływ na różnego rodzaju styki, płytki i wentylatory. Podobnie sprawa wygląda w przypadku hal produkcyjnych, gdzie większość urządzeń sterowana jest elektronicznie.

Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?

Każda firma sprzątająca oferuje na swojej stronie szeroki wachlarz usług. Od sprzątania mieszkań, mycia okien, po profesjonalne sprzątanie hal i magazynów. W ofercie znajdzie się także mycie posadzek, sufitów, elewacji. Do takich ofert należy podchodzić ostrożnie, zwłaszcza, gdy firma jest mała. Warto wcześniej sprawdzić w internecie opinie klientów o jakości wykonanych usług.

Profesjonalne firmy przede wszystkim dysponują specjalistycznym sprzętem umożliwiającym wyczyszczenie pomieszczeń przemysłowych o różnych gabarytach i różnym wykończeniu. Wysokie obiekty wymagają użycia specjalnych wysięgników, a czasami nawet wynajęcia alpinistów, którzy umyją okna na wyższych kondygnacjach.

Na wyposażeniu profesjonalne firmy sprzątające powinny mieć także myjki niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe, które umożliwiają usunięcie nawet bardzo trudnych zabrudzeń. Dzięki nim można także usunąć zabrudzenia nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach.

W dalszej kolejności należy sprawdzić z jakich środków czystości korzystają przedsiębiorstwa oferujące usługi sprzątania. Najczęściej mają one podpisane stałe umowy z dostawcami chemii gospodarczej. Gwarantuje im to nie tylko niższe ceny, ale także dopasowanie środków chemicznych do specyfiki wykonywanych usług. Większość z nich to środki specjalistyczne przeznaczone do czyszczenia określonych powierzchni, muszą mieć odpowiednie atesty. Wykaz tych środków na stronie firmy jest świadectwem profesjonalizmu przedsiębiorstwa.

Ze względu na cykl produkcyjny bardzo istotnym elementem jest elastyczność wykonywania usług. Bieżące sprzątanie magazynu i hali można przeprowadzać w okresie ich funkcjonowania, bez zakłócania cyklu produkcyjnego.

Niektóre obiekty mogą być jednak sprzątane tylko w okresie przerwy produkcyjnej. Przedsiębiorstwo sprzątające musi wtedy odpowiednio zabezpieczyć maszyny i wyczyścić magazyny oraz inne pomieszczenia produkcyjne. Czas wykonania usługi sprzątania musi być dopasowany do cyklu funkcjonowania przedsiębiorstwa, a nie odwrotnie.

Pozornie utrzymanie czystości magazynu i innych pomieszczeń produkcyjnych jest łatwe, ale w rzeczywistości wymaga to spełnienia wielu kryteriów, które zapewniają bezpieczeństwo produkcji, bezpieczeństwo pracowników i konsumentów. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie sprzątania firmie zewnętrznej, to na niej wtedy spoczywa odpowiedzialność za sprostanie wszystkim standardom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com