Jak usprawnić współpracę z kurierem korzystając z systemu WMS?

Dzisiaj, w dobie coraz szybszego rozwoju handlu opartego o sieć internet bardzo ważnym aspektem funkcjonowania logistyki staj się właściwa współpraca z firmami kurierskimi, które zajmują się dostawą towaru z prowadzonego przez nas magazynu wprost do naszego Klienta.

System WMS, a dostawy kurierskie- ważna relacja

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący magazyn wspierający branże e-commerce bez wsparcia systemu WMS. System zarządzania magazynem wspiera cały przekrój operacji logistyki wewnętrznej- od przyjęcia, przez składowania, aż po wysyłkę. Dzięki funkcjonującemu systemowi zarządzania magazynem możemy być pewni, że właściwy towar, zostanie wysłany do właściwego Klienta, we właściwym czasie. Należy jednak zwrócić uwagę na słowo wysłany. Wysłany, a nie dostarczony! Rola systemu magazynowego kończy się w momencie przygotowania towaru do wysyłki. Towar taki powinien być optymalnie spakowany, dobrze oznaczony i szybko odebrany przez współpracującego kuriera. Co zrobić żeby tak się stało?

System Kurierski-System WMS- siła interfejsów

W świecie handlu internetowego liczy się czas. Im mniej czasu upłynie pomiędzy przygotowaniem wysyłki, a jej fizycznym odbiorem przez Kuriera, tym większa szansa, że Klient otrzyma zamówiony przez siebie towar już następnego dnia, a być może nawet w ten sam dzień. W chwili obecnej niektóre sklepy internetowe ustalają tak zwany cut-off timie, czyli najpóźniejszą porę złożenia zamówienia z gwarancją otrzymania go na następny dzień na późne godziny popołudniowe lub wczesne godziny wieczorne (zazwyczaj jest to przedział pomiędzy godziną 18, a 20). Sprawnie funkcjonujący system zarządzania magazynem klasy WMS, który reguluje przebieg procesów logistyki wewnętrznej gwarantuje możliwość kompletacji zamówienia w ciągu kilkunastu minut od jego złożenia. Kurier jest informowany o konieczności odbioru przesyłki już w trakcie jej kompletacji. Taka sytuacja ma miejsce dzięki sprawnie działającemu interfejsowi wymiany danych pomiędzy systemem WMS, a systemem kurierskim. Z jednej strony osoba pakująca zamówienie nakleja etykietę kurierską generowaną przez system WMS (za pośrednictwem informacji pochodzącej z systemu kurierskiego), z drugiej zaś strony system kurierski otrzymuje z systemu WMS wszystkie informacje związane z gabarytami paczki, jej destynacji oraz oczekiwanego terminu dostawy.

Nie zapominajcie o etykiecie jak ją drukować, jak ją naklejać

Współpraca na linii magazyn-firma kurierska będzie przebiegała prawidłowo nie tylko w przypadku zagwarantowania właściwego przebiegu procesu po stronie systemu informatycznego, ale również wtedy, kiedy pomyślimy o zagwarantowaniu dobrej jakości etykiet samoprzylepnych, na których drukowana jest treść niezbędna dla kuriera. Etykiety tego typu drukowane są na specjalnych drukarkach etykiet, a mogą być aplikowane na paczkę ręcznie lub za pomocą aplikatorów automatycznych w przypadku dużych ilości wysyłek.

Polecamy:
Ile kosztuje wysłanie paczki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com