Jak uniknąć zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego dla biznesu?

Znaczna część naszego życia prywatnego i zawodowego toczy się w internecie. W sieci udostępniamy bardzo wiele danych wrażliwych – różnorodne hasła, numery identyfikacyjne pracowników – numer dowodu, PESEL i wiele innych w zależności od indywidualnej sytuacji. W wielu przypadkach na urządzeniach firmowych wykonujemy przelewy, czy inne operacja prywatne i odwrotnie, dlatego wszystkie urządzenia, z których korzystamy, powinny zostać zabezpieczone, a w szczególności te firmowe. W jaki sposób chronić bezpieczeństwo cybernetyczne?

Bezpieczeństwo temat aktualny także w sieci

Temat bezpieczeństwa w sieci jest niezwykle aktualny i bardzo ważny. W związku z coraz poważniejszymi problemami, jakie się pojawiają, a także biorąc pod uwagę konsekwencje, które bywa, że są daleko posunięte i poważne, temat cyberbezpieczeństwa jest szeroko poruszany. Powstają różnorodne raporty, które mają zobrazować aktualną sytuację. Problem ataków nie dotyczy jedynie relatywnie łatwo dostępnych kont przeciętnego Kowalskiego. Coraz większa zuchwałość hakerów, poczucie ich bezkarności pozwala na coraz szersze działania. Ofiarami ataków padają konta firm, niejednokrotnie dużych przedsiębiorstw, korporacji.

Czym grozi cyberatak?

Cyberatak, czyli celowe użycie nieswojej sieci komputerowej, włamanie się do niej przy pomocy złośliwego oprogramowania, ma na celu zaszkodzenie osobie lub firmie, na którą ten atak jest skierowany. Szkoda może polegać na wyłudzeniu danych i użycie ich w niewłaściwym celu np. do szantażu, czy oszustwa. To jakie zagrożenia niesie ze sobą bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni,  można roztrząsać w nieskończoność, ponieważ strat i konsekwencji takiego postępowania, może być wiele od strat wizerunkowych przez upublicznienie danych, które miały pozostać tajne – ujawnienie np. oferty do przetargu konkurencji, aż do realnych, mierzalnych strat finansowych.

Co zrobić, żeby zapewnić swojej firmie cyberbezpieczeństwo?

W przypadku przechowywania na komputerze, czy innym urządzeniu danych, które mają znaczenie, czy też np. logowanie się do stron, do których podaje się dane wrażliwe, należy bardzo dobrze chronić dostęp do urządzenia. Przestępca, który jest dobry w tym co robi, wprowadzi szkodliwe oprogramowanie przez lukę w niskiej jakości programach antywirusowych i w ten sposób do urządzenia dostanie się szkodliwe oprogramowanie, o czym użytkownicy z początku nie będą nawet wiedzieć. Dlatego pobierz jeden z najlepszych antywirusów dla systemu Windows. To jedna z najpewniejszych metod na to, żeby zabezpieczyć swój sprzęt i interesy. Program antywirusowy wykryje, następnie zwalczy i usunie złośliwe oprogramowanie, nawet jeżeli podjęta zostanie próba jego instalacji na naszym urządzeniu.

Ważna dokumentacja w firmie

Zabezpieczenie danych do kont jest oczywiście bardzo ważne, w dużych firmach transakcje bankowe odbywają się na duże kwoty. Jednak równie ważne jest zabezpieczenie dokumentów firmowych. Szczególnie chodzi tu o różnorodne oferty na przetargi, gdzie wypływ takich danych może oznaczać ogromną stratę dla firmy. Przy dużych kontraktach straty tego typu można liczyć w milionach, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by możliwe „uszczelnić” system najlepszym oprogramowaniem antywirusowym i nie dopuścić do luk.

Wyczulenie pracowników na możliwe konsekwencje zaniedbań

Warto na każdym kroku uświadamiać pracowników, co do wagi cyberbezpieczeństwa. Każdy zatrudniony na określonym stanowisku dysponuje swoim hasłem dostępowym, które gwarantuje dostęp do określonej części danych. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie pracowników, co do znaczenia haseł. Czasy, kiedy na biurkach pracowników zostawała nieraz ważna dokumentacja, na szczęście już minęły. Współcześnie jednak należy pamiętać o tym, żeby na każdym kroku pracownicy byli świadomi konsekwencji opuszczenia stanowiska pracy bez wylogowania się z dostępu, nawet na chwilę jest niedopuszczalne i wysoce nieprofesjonalne.

Działania prewencyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa to podstawa i konieczność. Tylko poprzez zainstalowanie najlepszego oprogramowania, możemy zapewnić firmie bezpieczeństwo i uchronienie jej od strat na tym polu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com