Jak uczyć się geografii, by nie była nudna?

W szkole obowiązuje nas wiele przedmiotów, które musimy opanować. Jednak jak to ma miejsce w przypadku wielu obszarów naszego życia, nauka każdego z nich przychodzi nam z większą lub mniejszą trudnością. Dzieje się tak z różnych powodów. Niektórzy z nas są urodzonymi humanistami, przez co przyswajanie wiedzy z nauk ścisłych nie bardzo jest nam po drodze, bądź też odwrotnie. Z drugiej strony, są przedmioty, które najzwyczajniej nas nudzą i nie widzimy sensu w ich zgłębianiu. Towarzyszy nam to w różnym stopniu przez cały okres edukacji. Bardzo często do najtrudniejszych dziedzin zaliczane są biologia, chemia, fizyka, a także geografia. Niełatwo jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, która mogłaby w pełni wytłumaczyć to zjawisko, ponieważ każdemu z nas z pewnością przyświecają zupełnie inne przesłanki. Skomplikowane nazwy, ogrom wzorów czy zapamiętanie wielu wartości liczbowych to tylko niektóre z trudności z jakimi mierzymy się na co dzień w szkole. Często nie rozumiemy po co się czegoś uczymy, co sprawia, że nie widzimy w tym celu i korzyści jakie możemy wynieść. Oczywiście, taki stan rzeczy możemy odmienić i chociaż nie ma gwarancji, że polubimy się z tym przedmiotem, to na pewno jego nauka będzie znacznie przyjemniejsza i skuteczniejsza. Warto rozbudzić w sobie ciekawość do nauki geografii wykorzystując do tego nieszablonowe rozwiązania.

Po pierwsze, więcej praktyki

Jeżeli zostałoby zadane nam pytanie z czym kojarzymy geografię, z pewnością duża część z nas powiedziałaby, że z zapamiętywaniem nazw i lokalizacji państw. Wkuwanie na pamięć mapy świata rzeczywiście może okazać się nużące, a po pewnym czasie i tak niewiele będziemy z tego pamiętać. Czytanie o konkretnych zagadnieniach czy skomplikowanych zjawiskach jedynie w podręcznikach szkolnych z pewnością nie jest w pełni satysfakcjonujące i motywujące do pogłębiania wiedzy, dlatego warto zastanowić się nad alternatywami. W związku z tym, że uczniowie w klasie mogą być wzrokowcami, słuchowcami czy też kinestetykami można pomyśleć nad bardziej praktycznymi sposobami przekazywania wiedzy. Kluczem jest więc uruchomienie jak największej ilości zmysłów. To, co zazwyczaj ma świetne rezultaty to praca w grupach, która uruchamia uczniów do aktywnego uczestnictwa. Wyjście poza teren szkoły, na przykład w celu nauki o ukształtowaniu terenu, również będzie stanowić o wiele ciekawszą propozycję. Będzie to z pewnością zdecydowanie bardziej atrakcyjne, ale też skuteczne.

Po drugie, wykorzystaj nowe technologie

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy nieograniczony dostęp do Internetu i urządzeń elektronicznych, aż szkoda nie skorzystać z oferowanych przez nie możliwości. Jak wiemy, kanały te zazwyczaj służą nam w celach rozrywkowych, często stwarzając niebezpieczne warunki do pojawienia się uzależnień. Jednak warto skupić się na tym jakie możemy wynieść z tego korzyści. Dobrze jest od wczesnych lat wyrabiać sobie nawyk korzystania z tych rozwiązań w rozsądny sposób, który wnosi do naszego życia coś nowego i wartościowego. Podczas lekcji geografii, ale też innych przedmiotów, warto zwrócić uwagę na coś takiego jak platforma edukacyjna. Znajdziemy tam mnóstwo materiałów, które w interesujący i angażujący sposób prezentują wiedzę z podręczników. Zagadnienia są opracowane w formie filmików, quizów czy infografik. Dzięki zróżnicowanym formom o wiele łatwiej i przyjemniej przyswoić wiedzę.

Po trzecie, skorzystaj z gier i zabaw

Sposobów na skuteczne przekazywanie wiedzy jest mnóstwo, oprócz tradycyjnie rozumianej praktyki oraz rozwiązania jakim jest platforma edukacyjna, mamy do dyspozycji także liczne gry i zabawy. W istotny sposób podnosi to zaangażowanie i umożliwia zapamiętać nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia.  Oprócz tego, że możemy uczyć się nowych rzeczy, jest to także świetny pomysł na powtórkę już przyswojonego materiału. Jeżeli klasa jest niewielkich rozmiarów dobrym rozwiązaniem są gry planszowe, jeżeli jest ona bardziej liczna warto podzielić ją po prostu na kilka mniejszych grup. Co więcej, zorganizowanie quizu czy teleturnieju z nagrodami na pewno zachęci uczniów do zabawy, dzięki której będą porządkować swoją wiedzę.

Polecamy:
Cło z Chin – poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com