Jak ubrać się na elegancki bankiet? Męskie stylizacje bankietowe

Bankiety są formą wydarzeń, które większość z nas kojarzy głównie z amerykańskiego kina. Jednak stają się coraz popularniejsze także w naszym kraju, zatem warto zastanowić się, co powinniśmy założyć, kiedy dostaniemy zaproszenie na bankiet.

Na urządzanie bankietów decydują się głównie firmy, które chcą umocnić swoją pozycję na rynku i podkreślić swój prestiż. Bankiety są bardzo eleganckie, z wieloma wykwintnymi potrawami i zdarza się, że uczestniczy w nich nawet kilkaset osób. Tak uroczyste przyjęcie wymaga wyjątkowego ubrania.

Wybierz strój na podstawie… informacji z zaproszenia

Na zaproszeniu powinny być dokładne informacje nie tylko na temat miejsca i godziny, ale również tego, jaki jest dress code. Pojawiają się wtedy takie frazy jak black tie albo strój wieczorowy. Oznacza to, że powinniśmy przygotować smoking. Jest znacznie bardziej elegancki niż garnitur i gwarantuje, że nie zaliczymy stylizacyjnych błędów.

Wybieramy smoking

Tak jak garnitur smoking składa się z paru elementów, a każdy z nich musimy dobrać bardzo starannie. Smoking zawsze zestawiamy z muchą. Aby ją założyć, musimy mieć odpowiednio skrojoną koszulę. Ma ona inny kołnierzyk niż zwykła elegancka koszula. Następną charakterystyczną częścią smokingu jest marynarka smokingowa. W przeciwieństwie do marynarki garnituru ma przedłużany krój, a jej klapy są szalowe lub zakończone w szpic. Do wyboru mamy modele zarówno jedno jak i dwurzędowe. Marynarka smokingowa może być uszyta z klasycznego materiału.

Spodnie do smokingu

Jeżeli wybieralibyśmy się na przyjęcie rodzinne lub wesele, gdzie zakładamy garnitur, sprawdzą się spodnie garniturowe. Jednak w przypadku smokingu musimy sięgnąć po coś innego. Spodnie smokingowe w klasycznej wersji mają po bokach pasy z połyskiem albo lampasy. W przypadku, gdy dostaliśmy zaproszenie na bankiet biznesowy, dopuszczalne są spodnie o prostym fasonie.

Podobnie na bankiecie biznesowym nie jest wymagany pas hiszpański. Jest wykwintny, elegancki i nieodzownie kojarzy się ze smokingiem, ale jest obowiązkowy jedynie podczas wyjątkowych wydarzeń. Zamiast pasa hiszpańskiego możemy założyć czarną kamizelkę. Pamiętajmy także, że spodnie do smokingu nosi się z na szelkach, nigdy nie powinniśmy sięgać po pasek, który zostawmy do garnituru.

Jakie buty pasują do smokingu?

Kiedy już skompletujemy swoją podstawową stylizację, stoimy przed kolejnym wyzwaniem – musimy wybrać odpowiednie buty. Do wyboru mamy dwa warianty. Pierwszym z nich są oksfordy, które są bardzo eleganckie i nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem. Drugim typem są eskarpiny – tych nie kupimy od razu po wejściu do sklepu, bo szyje się je na miarę. Najważniejsze, by obuwie było eleganckie, klasyczne, bez zdobień, za to może być lakierowane. Niedopuszczalne jest zakładanie butów z dodatkowymi ozdobami albo ażurowymi wycięciami. Na koniec wybierzmy skarpety, koniecznie pasujące do koloru spodni, a więc najbezpieczniejszym wyborem będą skarpety czarne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com