Jak ubrać się do pracy – czyli krótki poradnik dress code

To, jak się ubieramy do pracy, nie zależy jedynie od naszych upodobań i gustu. W wielu firmach obowiązuje dress code, czyli zestaw dosyć sztywnych norm i reguł, które regulują kwestię ubioru pracowników w miejscu pracy. Najczęściej dotyczy on tych firm, które zajmują się bezpośrednim kontaktem z klientem.

Zasady dress code’u mogą być różne w zależności od konkretnej firmy. W jednym przedsiębiorstwie normy te mogą być bardziej sztywne i restrykcyjne, w innych pracownicy mogą sobie pozwolić na nieco luźniejsze podejście do kwestii ubioru. W niektórych firmach funkcjonują też luźne piątki – w jeden dzień w tygodniu można przyjść do pracy dowolnie ubranym, oczywiście z podstawowym zachowaniem norm i zasad społecznych.

Jak powinny ubierać się do pracy panie?

W przypadku pań dress code jest dosyć sztywny. Najczęściej mówi o tym, że mogą nosić spódnice o odpowiedniej długości lub materiałowe spodnie. Raczej niedopuszczalne są dżinsy, krótki spodenki czy spódnice mini. W przypadku bluzek, najczęściej muszą być to bluzki z kołnierzykiem pod marynarkę bądź inne dosyć zabudowane bluzki. Nie można mieć w pracy zbyt dużego dekoltu, odsłoniętych ramion czy brzucha. Zasady ubioru dotyczą również obuwia – do pracy należy nosić wyłącznie zakryte obuwie, nawet latem, gdy za oknem panują trzydziestostopniowe upały. Niedopuszczalne są natomiast gołe nogi – do każdego obuwia trzeba nosić rajstopy. Warto również pamiętać o biżuterii i makijażu. Biżuteria powinna być delikatna, nienachalna i nierzucająca się w oczy. Makijaż natomiast musi być jak najbardziej niewidoczny. Pracownica musi prezentować się elegancko, schludnie oraz profesjonalnie. To ważne szczególnie w działach obsługi klienta, gdzie wygląd pracowników w dużym stopniu świadczy o poziomie i standardach panujących w danej firmie.

Dodatkowym atutem i elementem, który z mody nie wychodzi nigdy, są piękne kobiece perfumy. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z intensywnością zapachu bo przy dłuższym kontakcie z osobą nadmiernie wyperfumowaną, nawet najpiękniejsze i najbardziej zmysłowe perfumy stają się po prostu nie do zniesienia. Pamiętajmy, aby zapach dobierać odpowiednio do pory roku. Na zbliżający się sezon jesienny doskonałym wyborem będzie woda perfumowana Giorgio Armani Si Fiori.  Cóż można powiedzieć o tym zapachu? Z pewnością to, że inspirowany jest prostym, ale wyrafinowanym pięknem kwiatów. To zapach stworzony dla kobiety, która wie, czego pragnie od życia i w zgodzie z samą sobą osiąga wszystkie cele po kolei.

 

Co do pracy noszą panowie?

Dress code w przypadku panów daje im jeszcze mniej możliwości ubraniowych niż u pań. Najczęściej muszą to być garnitury, koszule oraz krawaty. Czasem zwykły garnitur można nieco modyfikować. Dozwolone są różnego rodzaju materiałowe spodnie, a także casualowe marynarki z t-shirtem pod spodem. Wszystko tak naprawdę zależy od zasad panujących w konkretnej firmie. Elegancki ubiór obowiązuje o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Może to być problemem w środku lata i przy dużych upałach – wtedy noszenie pełnego garnituru czy zapiętej pod szyję koszuli może być dosyć uciążliwe. Szczególnie wtedy, gdy koszula nie jest wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów. Warto więc w tej kwestii postawić przede wszystkim na jakość i naturalne tkaniny. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się męskie koszule lniane – idealne koszule na lato, gdy za oknem dokuczają upały. Koszule lniane wykonane są z naturalnych włókien, dzięki czemu są przewiewne, nie powodują nadmiernego pocenia, a przy tym są o wiele bardziej wygodne niż słabszej jakości koszule wykonane ze sztucznych materiałów. Warto więc mieć kilka takich koszul w szafie, gdyż znacznie podnoszą komfort codziennego funkcjonowania w miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com